Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Covid19 nedeni ile şuanda maske satışları sınırlı sayıdadır. Peki tek kullanımlık maskeler neden nemlendiğinde değiştirilmesi gerekir?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Bu maskeler nem ve diğer etkenler yoluyla bariyer özelliklerini kaybederler. Yani içeri ve dışarı yönde geçirgenlikleri artar.

Bu konuda yapılmış bir çalışmaya dair grafiği ve çalışmanın linkini paylaşacağım. Çalışmada tek kullanımlık maskenin takıldıktan 2.5 saat sonra hiç takılmamış gibi bakteriler tarafından kolonize edildiğini göreceksiniz.

Tek kullanımlık maskeler kısa süreli, potansiyel riskli alanlarda bulaşı engellemek için takılmalı, takarken kesinlikle el teması olmamalı ve işimiz bittiğinde uygun şekilde çıkarılarak çöpe atılmalıdır.

Tek kullanımlık maske ile tüm gün sokakta gezmek gibi davranışlar hiç takmamaktan daha risklidir. Örnek olarak verdiğim çalışmanın bakteri kolonizasyonunu gösterdiğini, virüslerin ise boyut olarak bakterilerden çok daha küçük olduğunu da akıldan çıkarmamak gerekir.

Sağlıkla kalın..

Tek kullanımlık maskenin zaman içinde bakteriyel kolonizasyon miktarı
Tek kullanımlık maskenin zaman içinde bakteriyel kolonizasyon miktarı
International Journal of Infection Control
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. International Journal of Infection Control How effective are face masks in operation theatre?
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Maymun soyundan gelen atalarım olduğu için değil, elindeki zenginlikleri gerçeği karartmak için kullanan bir insanla akraba olduğum için utanıyorum.”
Thomas Huxley
Geri Bildirim Gönder