Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
0
Puan Ver

Covid-19 nasıl ortaya çıktı?

Geçmişteki ya da şu anda var olan başka bir virüsle bağlantısı var mı?

2
126 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Öncelikle bu virüsün bilinen bir virüs yapısının kullanılarak lab ortamında üretildiği yönünde bir bulguya rastlanmadığı ile başlayalım.

Nature dergisinde yayınlanan makalede (önceki yanıtın referansında verilen değil) SARS-CoV-2 nin kökenine ait teoride üzerinde durulan iki potansiyel açıklama mevcut. İlerleyen dönemde daha net şekilde belirlenebilir ancak şu an mevcut bilgilerimiz dahilinde;

1-Virüsün yarasa ve pangolinde bulunan akrabalarına oldukça benzediğini ancak Rhinolophus affinis türü yarasadan izole edilen virüs %96 oranında SARS-CoV-2 ile benzese bile insanda hastalık yapmasına neden olacak reseptör bağlanma noktalarını taşımadığını,

2-Benzerliğin yüksek oranda olmasına rağmen (reseptör bağlanma bölgeleri açısından benzerlik oranı yarasa COV > pangolin COV) insanda hastalık yapıcı özelliğin kazanılmasına sebep olacak bir doğal seleksiyon öngörüldüğünü söyleyebiliriz.

2A-Bu doğal seleksiyon yukarıda belirtilen hayvanlarda gerçekleşmiş olabilir

2B-Bu doğal seleksiyon hayvandan insana atlayan virüsün insanda geçirdiği bir süreç olabilir.

İster A ister B olsun SARS-CoV-2 nin enfeksiyon ve yayılım özelliklerinin kazanılmasının temelinde doğal seleksiyonun rol oynadığı ifade edilmektedir.

120 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Kaynaklar

Merhabalar, geçtiğimiz günlerde Nature Medicine dergisi bu konuyla ilgili bir araştırma yapmıştı ve yayımlamıştı. Yazıda bu konuyla ilgili özetle yarasalarda bulunan coronavirus ailesine üye olan bir virüsün insandaki akciğer hücrelerinin reseptör bağlanma alanına tutunabilecek şekilde evrimleştiği söylenmiş. Yazının tamamına kaynak kısmına bırakacağım linkten ulaşabilirsiniz. İyi günler dilerim.

122 görüntülenme
Puan Ver
2
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
2

Kaynaklar

Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir uzman, çok dar bir alanda yapılabilecek hataların tamamını yapmış kişiye denir.”
Niels Bohr