Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Coronayı atlatan hasta bağışık mıdır?

Corona pozitif birey iyileştikten sonra, salgın süresince tekrar corona olma ihtimali var mı?

2
Anonim 0
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
2 Cevap

Çin ve Japonya'da insanların enfeksiyondan kurtulduktan sonra pozitif test ettiklerine dair bazı raporlar var.Yine de, daha iyi hissettikten sonra, bu insanların gerçekten yeniden enfekte olup olmadıkları veya sistemlerinde hala düşük virüs seviyesine sahip olup olmadıkları bilinmemekte. Öte yandan, şöyle bir çalışma var https://www.biorxiv.org/content/10.1101/2020.03.13.990226v1 Bu çalışmada, SARS-CoV-2 ile enfekte olmuş maymunların yok olan semptomlarından sonra, yeniden SARS-CoV-2'ye maruz bırakıldı ve maymunlarda enfekte olduktan 5 gün sonra ne nazofaringeal ve anal swablarda viral yükler ne de viral replikasyon saptanmadı.

Teşekkür (1)
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. Makale

30 Mart 2020 tarihinde bu konuda güzel bir yazı yayınlandı. Linkini paylaşıyorum.

Özetle;

Evet bağışıktır. Ancak;

Bu bağışıklığın koruyuculuk derecesini bilmiyoruz. Koronavirus ailesinden bir virüs ile enfekte olarak soğuk algınlığı benzeri hastalık geçiren kişilerde oluşan antikorların hastalığı tekrar geçirme üzerinde bir koruyuculuğu olmadığını gösteren çalışma sonuçları bulunmaktadır.

Evet bağışıktır. Ancak;

Bu bağışıklığın koruyuculuk süresini şu an için bilmiyoruz.

Diğer taraftan, iyileşen vakalardan alınan plazma içerisindeki bağışıklık sistemi ürünlerinin (antikor) hastalara verilerek iyileşme sürecinin hızlandırılması ve desteklenmesi "deneysel" olarak hem ülkemizde hem de FDA tarafından ABD de onaylandı.

Bu ne demek;

Araştırıcılar hastalığın geçirilmesi ile oluşan bağışıklığın koruyucu olduğunu tahmin etmektedirler. Bu konudaki çalışmalarda 2003 SARS-CoV-1 ve 2012 MERS-CoV salgınlarında yöntem başarılı bulunmuştur. Bu sebeple şu an tüm dünyada deneysel olarak kullanımın desteklendiğini görüyoruz.

Bu kullanım şekli de hastalığın uzun süreli bağışıklık oluşturma ihtimalini desteklemektedir.

Kesin yanıtları almak için biraz daha zamana ihtiyacımız var sadece.

Sağlıkla kalın..

Teşekkür (1)
Paylaş
0

Kaynaklar

  1. Basın What Scientists Know About Immunity to the Novel Coronavirus
  2. FDA Investigational COVID-19 Convalescent Plasma
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bizimkisi kadar büyük bir evrende, olabilecek her şey olacaktır.”
Larry Niven
Geri Bildirim Gönder