Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
1
Puan Ver

Coronayı atlatan hasta bağışık mıdır?

Corona pozitif birey iyileştikten sonra, salgın süresince tekrar corona olma ihtimali var mı?

2
Anonim 1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Çin ve Japonya'da insanların enfeksiyondan kurtulduktan sonra pozitif test ettiklerine dair bazı raporlar var.Yine de, daha iyi hissettikten sonra, bu insanların gerçekten yeniden enfekte olup olmadıkları veya sistemlerinde hala düşük virüs seviyesine sahip olup olmadıkları bilinmemekte. Öte yandan, şöyle bir çalışma var https://www.biorxiv.org/content/10.1101/2020.03.13.990226v1 Bu çalışmada, SARS-CoV-2 ile enfekte olmuş maymunların yok olan semptomlarından sonra, yeniden SARS-CoV-2'ye maruz bırakıldı ve maymunlarda enfekte olduktan 5 gün sonra ne nazofaringeal ve anal swablarda viral yükler ne de viral replikasyon saptanmadı.

Puan Ver
2
Puan Ver
Teşekkür (2)
Paylaş
2

Kaynaklar

  1. Makale

30 Mart 2020 tarihinde bu konuda güzel bir yazı yayınlandı. Linkini paylaşıyorum.

Özetle;

Evet bağışıktır. Ancak;

Bu bağışıklığın koruyuculuk derecesini bilmiyoruz. Koronavirus ailesinden bir virüs ile enfekte olarak soğuk algınlığı benzeri hastalık geçiren kişilerde oluşan antikorların hastalığı tekrar geçirme üzerinde bir koruyuculuğu olmadığını gösteren çalışma sonuçları bulunmaktadır.

Evet bağışıktır. Ancak;

Bu bağışıklığın koruyuculuk süresini şu an için bilmiyoruz.

Diğer taraftan, iyileşen vakalardan alınan plazma içerisindeki bağışıklık sistemi ürünlerinin (antikor) hastalara verilerek iyileşme sürecinin hızlandırılması ve desteklenmesi "deneysel" olarak hem ülkemizde hem de FDA tarafından ABD de onaylandı.

Bu ne demek;

Araştırıcılar hastalığın geçirilmesi ile oluşan bağışıklığın koruyucu olduğunu tahmin etmektedirler. Bu konudaki çalışmalarda 2003 SARS-CoV-1 ve 2012 MERS-CoV salgınlarında yöntem başarılı bulunmuştur. Bu sebeple şu an tüm dünyada deneysel olarak kullanımın desteklendiğini görüyoruz.

Bu kullanım şekli de hastalığın uzun süreli bağışıklık oluşturma ihtimalini desteklemektedir.

Kesin yanıtları almak için biraz daha zamana ihtiyacımız var sadece.

Sağlıkla kalın..

Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (2)
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. Basın What Scientists Know About Immunity to the Novel Coronavirus
  2. FDA Investigational COVID-19 Convalescent Plasma
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Modern biyolojinin her parçası, türlerin birbiriyle akraba olduğunu ve atasal türlerden zaman içindeki kademeli değişimler sonucu var olduklarını doğrulamaktadır.”
Helena Curtis