Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Coronavirus güneş ışığı altında ne kadar sürede aktif kalıyor. Bununla ilgili bir çalışma var mı?

1
Teşekkür
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
1 Cevap

Öncelikle şunu açıklamak gerekiyor; Coronavirus bir virüs türü değil, bir virüs aile grubunun ismidir. Bu virüs aile grubunun içinde 2003 yılında Çin'de ortaya çıkan SARS, 2012 yılında Suudi Arabistan'da ortaya çıkan MERS, son olarak 2019 yılında ortaya çıkan ve 2003 yılındaki SARS virüsünün mutasyon geçirmesi sonucu ortaya çıkan SARS-Cov 2 gibi bir çok virüs türünü içine alan bir virüs grubudur. Bu virüs ailesi 1960 yılından beri bilinen bir virüs ailesidir. Dolayısı ile Dünya olarak bu virüs ile daha önce tanışmış ve şuanda hali hazırda SARS-Cov 2 dışında diğer virüslerin enfektivite oranlarını hemen hemen bitirme noktasına getirmiş bulunuyoruz.

Sorduğunuz soruya gelirsek;

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara'nın açıklamaları ile birlikte bilinen şey; Coronavirus aile grubuna mensup daha önceki virüslerin Güneş ışınından etkilendiği yönünde fakat Sars Cov-2 virüsü üzerinde henüz çalışmalar bitirilmediği için bu virüse ait etkilenip etkilenmeyeceğine dair bir çalışma yok ama virüs eğer güneş ışınına karşı bir mutasyon geçirmesi söz konusu olmamış ise Sars Cov-2 de daha önceki yakın akraba olduğu virüs türleri gibi güneş ışınından etkilenecektir.

Teşekkür (1)
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. Prof. Dr. Ateş Kara açıklaması / Sabah Coronavirus aile grubunun güneş ışınından etkilenmesi
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İnsan doğasının değiştirilemeyeceğini iddia edenler kaçıklardır. Onlara insan doğasının ne olduğunu sorun - cevap veremeyecekler!”
Larry Niven
Geri Bildirim Gönder