Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Corona karantina psikolojimize etkileri nelerdir?

Danimarka dan geldik ıstanbul´da karantinaya alindik, ama burda kapali ordamda kalmak psikolojik olarak bizi cok kotu yapiyor. 30 metre koridor ve bir oda da gunluk hayatimiz geciyor. Disari hava almaya bile cikmamiz yasak. Gecen hergun daha kotu hissediyoruz. Koridor da 8 kisi kaliyoruz 2-3 kisi bu durumu belirtiyor.

1
Anonim 0
Teşekkür
Hatırla (1)
Takip (1)
Paylaş
1 Cevap

Kaynaklar kısmına eklediğim bir yazıda, karantina durumunun insanda post travmatik stres bozukluğu, konfüzyon (bilinç bulanıklığı) ve sinir gibi durumlar ortaya çıkardığı belirtilmiş. Ben bu durumun ayrıca obsesyon ve kompulsiyon da yarattığını düşünüyorum. Bu her karantina için geçerli olmayabilir ancak malum virüsün insanları aşırı bir korunma ihtiyacına ittiğini görüyoruz. Yanında biri hapşırdığında siper alan ve uzun süre siper hâlinde kalanlar, dışarıya kaçanlar; maske, eldiven, antiseptik ve dezenfektan malzemeler stoklayanlar gibi. Bu insanları temizlik takıntısına sürükleyebilir, evden dışarıya çıkmak istemeyen (korkan) aşırı örnekleri bize gösterebilir.

Teşekkür
Paylaş
3
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İyi bir kitap okumak, geçmiş asırların en iyi beyinleriyle sohbet etmek gibidir.”
Rene Descartes
Geri Bildirim Gönder