Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
1

Cordyceps Mantarı sadece karıncalarda mı etki eder?

179 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Yusuf Cengiz
Yusuf Cengiz
25K UP
Öğrenci

Sorduğun sorunun cevabı hayır tabikide Cordyceps mantarı tüm eklem bacaklı ve bazı mantar türleri ne etki eder

Ayrı Cordyceps mantarı hakkında bilgi edinmek isteyenler bu makaleyi okusun :Cordyceps sinensis, Uzak Doğu'da özellikle Çin, Nepal ve Tibet'in yüksek platolarında yetişen çok değerli ve nadir bulunan biyolojik bir mantardır. Çin'de MS 620'ye kadar yayılan yazılı literatürde; Büyüleyici bir yaratık, hayvan ve bitk[1]i olarak tanımlanan tür, Geleneksel Çin Tıbbında başından beri ilaç olarak kullanılmaktadır. Tırtıl mantarı, Dong Chong Xia Cao, Çin tırtıl mantarı veya Yarsagumba olarak da bilinen Cordyceps sinensis, taksonomik olarak Ascomycota (keseli mantarlar) sınıfı, Clavicipitaceae familyasında yer alan entomopatojen bir canlı cinsidir. Meyveli gövdenin morfolojik özellikleri; hafif silindirik, çubuk şeklinde, renk olarak da sarımsı-turuncu veya kırmızımsı-turuncu rengi sahip olarak incelenmiştir. Bu mantar geleneksel olarak ishal, baş ağrısı, sürtünme, romatizma, yaygın ve nakil hastalıkları, diyabet, Atık gibi vücutlar için binlerce kullanım beri kullanılmaktadır. Kimyasal içeriğinde bulunan nükleozitler, polisakkaritler, steroller, proteinler, vitaminler, mineraller sayesinde tedavi edici olarak antitümör, immünomodülatör, antioksidan, antidiyabetik, cinsel gücü artırıcı, giderici, yayılma ve gelişmiş işlevlerini iyileştirici etkilerini ortaya çıkarmanın yanı sıra besin değeri olarak da önemli bir tıbbi mantardır. Kimyasal içerikli hücre, sahip olduğu nükleozit grubu ait olan kordisepin ve kordisepik asit koruyucu olarak ön plana çıkıyor. Cordyceps sinensis, son yıllarda tüm dünyada popüler doğal ürünler arasında yerini almıştır. Özellikle antioksidan ve immünomodülatör etkiler nedeniyle, antitümör olarak kullanımı göze çarpmaktadır. Bu nedenle bu tutmak,

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. A. ÖNDER, et al. (2019). Cordyceps Sinensis (Berk.) Sacc. Ve Farmakolojik Açıdan Önemi. Journal of Literature Pharmacy Sciences, sf: 85-96. doi: 10.5336/pharmsci.2019-65114. | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Ötanazi: Ölüm Hakkımız Var mı? | Taner Beyter (Öncül Analitik Felsefe)
Ötanazi: Ölüm Hakkımız Var mı? | Taner Beyter (Öncül Analitik Felsefe)
Kediniz Sizi Nasıl Seks Makinasına Çeviriyor?
Kediniz Sizi Nasıl Seks Makinasına Çeviriyor?
Siz Ne Kadar Ortalama İnsansınız? | Galton Panosu!
Siz Ne Kadar Ortalama İnsansınız? | Galton Panosu!
Bu Motor, Nasıl Havada Asılı Durabiliyor?
Bu Motor, Nasıl Havada Asılı Durabiliyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close