Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
6
Çok gezen mi bilir, çok okuyan mı?
Bu klişe soruyu çok sık duyuyoruz ama "bilmenin doğası" açısından doğru düzgün analizi hiç yapılmamış. Ne dersiniz?
10,307 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
6 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap
Pınar Taşğın
Pınar Taşğın Mühendislik öğrencisiyim.

Çok gezmek kendi yaşanmışlıklarımızdan öğrenmemizi sağlar, çok okumak ise başkalarının tecrübelerinde dolaşmaya benzer. Dünyada vaktimizin sınırlı olduğunu düşünürsek ikisinden de ne öğrenebilirsek kardır bence.

167 görüntülenme
2
  • Raporla
Cevap
Genç Mühendis
Genç Mühendis Düşünür

merhabalar

Çok gezen insanlar çok farklı kültürler tanıyorlar, çok farklı hayat tarzları görüyorlar ve alışılmışın dışına çıkabiliyorlar. mesela her kültür kendi içinde doğrular ve yanlışlar iç içe girmiş şekildedir ve biz bu doğru-yanlış yumağının içinde büyürüz, her insana sorsan "aşk nedir? özgürlük nedir? mükemmellik nedir?" diye herkes kendi kültürüne paralel olarak düşüncesini söyler ve bu sorular çok değişkendir. çok gezen insanların bu doğru-yanlış yumağını daha mantıklı şekillerde ayırt ettiğini düşünüyorum, her kültürdeki yanlışlıkları azaltabiliyorlar.

çok okuyan insanlar ise, kendinden önce tecrübe edilmiş insanların tecrübelerine ulaşabiliyor, kendini istediği her tarzda kitabı okuyarak geliştirebiliyor. felsefe, tarih, fizik, biyoloji, teoloji ve daha pek çok bilimsel bilgilere sürekli ulaşıyor. ki sadece roman gibi kitapları okumak bile insanı muazzam geliştiriyor, diksiyonunu geliştirir, empati yeteneğini geliştirir, olaylara bakış açını değiştirir, insana tecrübe katar.

Bu Reklamı Kapat

SONUÇ=

çok gezmenin de çok okumanın da insana çok şey kattığına inanıyorum. çok gezmek hayat tarzını geliştirirken, çok okumak daha çok hayat görüşünü değiştiriyor desek yanlış olmaz sanırım. kitaba ulaşmak gezmekten daha kolay, kitabın içeriği daha kapsamlı ve daha fazla bilgi edinilebileceğinden çok okuyanın daha fazla bilgi sahibi olacağına inanmaktayım.

7,831 görüntülenme
2
  • Raporla
Cevap
Ersals Krononot
Ersals Krononot Krononot⁸

Daha çok bilgiye sahip olma üzerinden bir değer hiyerarşisi oluşturmak en başta bir sorun. Bilgiye sahip olmak değil, nitelikli bilgiyi doğru kaynaktan elde edip, onu yönetebilmek esastır. Az bilgiye sahip olup yönetebilen kişi, çok bilgiye sahip olup yönetemeyen kişiye göre daha verimlidir. Bu açıdan bilgiyi alma ve kullanma nedenleri de önem arz ediyor.

Okuma, teknik olarak insan olabilmenin olmazsa olmazı. (yeterli miktarda nöral ağ - korteks için) Gezme eyleminin kendisi tek başına bilgi elde etmek için yeterli değil. Deneysel gözlem, gözlem vb yapmak için gezen birinin yeterli miktarda teorik bilgiye (okuma) sahip olması gereklidir. Gezerken nasıl bilgi elde edebileceği üzerine öngörü sahibi olmalıdır.

Bu anlamda sadece okuma ya da sadece gezme, ve sadece elde edilen bilginin miktarı üzerinden bir değer hiyerarşisi kurgulamak, sonucun geçerliliği açısından yetersiz kriterler.

145 görüntülenme
1
  • Raporla
Cevap
Arif Turhan
Arif Turhan Sualtı arama kurtarma uzmanıyım .

Yaşamış birisiyim ☺️.

Bu iki şık verilmiş üçüncü şık beklenen bir sorudur. Çıkış yeri hoca Nasrettin. Hoca damdan düşer başına toplanan kalabalığın bir kısmı hocam seni falanca kişiye götürelim o çok okumuş ne yapması gerektiğini bilir .bir kismida hocam seni falanca kişiye götürelim o çok gezmiş biri o daha iyi bilir diyince hoca o üçüncü şıkkı söylemiş beni ne okuyana ne gezen e beni damdan dusene götürün o yaşamış tecrübe etmiş en doğrusunu o bilir demiştir. Tecrübe doğru cevap

113 görüntülenme
1
  • Raporla
Cevap
Ahmet Aykut Aslan
Ahmet Aykut Aslan Tarih Öğreten Adam

İkisi de tek başına yeterli olmaz okuduklarını tecrübe ile birleştirmek bu bilginin daha kalıcı olmasını sağlayabilir çok okumak kendi başına işe yaramaz fırsat varsa aynı zamanda gezinmeli ama tek başına gezmek de işe yaramaz sonuçta bilgi olmalı

5,248 görüntülenme
1
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et