Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
26

Çok gezen mi bilir, çok okuyan mı?

Bu klişe soruyu çok sık duyuyoruz ama "bilmenin doğası" açısından doğru düzgün analizi hiç yapılmamış. Ne dersiniz?
59,511 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
12 Cevap
Cevap

Soru biraz "haldur huldur" bir soru olduğu için, "haldur huldur" bir cevap verecek olursak ben, çok okuyanın ortalamada çok gezenden daha çok bileceğini düşünüyorum. Çok basit bir nedeni var: Birim zamanda okuyabileceğiniz kitap sayısı (ve o okumanın birim zamanı başına edinebileceğiniz bilgi miktarı), birim zamanda gezebileceğiniz coğrafya (ve dolayısıyla birim zamanda edinebileceğiniz bilgi miktarından) çok daha fazla. Bir insanın 1 yılda gezerek öğrenebileceği bilgi miktarını, eşit sürede kitap okuyarak edinebileceği bilgi miktarıyla kıyaslayarak bunu görebilirsiniz.

Şimdi, tabii ki bu bilginin kalitesi ve çeşitliliği duruma göre farklılık gösterecektir. Mesela Khoi'san kabilesini bizzat görüp de bu kabilenin avlanma pratiklerine tanıklık etmek, hiçbir kitabın eksiksiz olarak anlatabileceği bir şey değil (mesela ben, BBC'nin bir belgeselini temel alan bir anlatımı Evrim Kuramı ve Mekanizmaları kitabımda denedim ama asla görmekle eşdeğer olamaz). Ama yine de bu konuda okumalar yapan biri, o kabilenin olduğu yere gidip, konaklama vs. ayarlayıp, gözlemlerini yapana kadar edineceğinden çok daha hızlı bir şekilde bilgi edinebilir; öyle ki, gezginin sadece bir kıtadan diğer kıtaya uçana kadar harcadığı sürede bile Khoi'san kültürü hakkında bol miktarda bilgi edinmeniz mümkün olacaktır. Dolayısıyla basit bir "sidik yarışı" olarak düşünecek olursak, gezen birinin bilgi edinme konusunda okuyan biriyle yarışması pek mümkün gözükmüyor.

Tüm Reklamları Kapat

Elbette, soru yanıltıcı, çünkü sahte ikilem sunuyor: Sanki gezmek ve okumak birbirini dışlayan eylemlermiş gibi bir algı yaratıyor. Halbuki pek tabii bir insan bir yandan gezerken, diğer yandan okuyabilir ve her iki bilgi edinme formundan da faydalanabilir. Bana kalırsa en etkili öğrenme yöntemi de bu olacaktır; çünkü Büyük Kanyon'un jeolojisi hakkında kitap üstüne kitap okumak ve ne kadar büyük bir yapı olduğunu idrak etmeye çalışmak bir şey, onun uçurumlarından birinin kenarında durup kalbiniz giderek hızlı çarparken "insan" dediğimiz "şey"in ne kadar küçük olduğunu iliklerinize kadar hissetmek bambaşka bir şey.

Ama sadece aval aval gezerek de kaliteli bilgi edinmek çok zor; dolayısıyla uzmanların yıllara dayanan deneyimlerinden faydalanarak, akademik altyapısı olan bir şekilde gördüğünüz şeyler üzerine okumalar yapmak, hissettiklerinizle öğrendiklerinizi birleştirmenizi sağlayacaktır.

2,640 görüntülenme
36
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
pınar taşğın
pınar taşğın
4,540 UP
Mühendislik öğrencisiyim.

Çok gezmek kendi yaşanmışlıklarımızdan öğrenmemizi sağlar, çok okumak ise başkalarının tecrübelerinde dolaşmaya benzer. Dünyada vaktimizin sınırlı olduğunu düşünürsek ikisinden de ne öğrenebilirsek kardır bence.

3,840 görüntülenme
11
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Genç Mühendis
Genç Mühendis
186K UP
Düşünür

merhabalar

Çok gezen insanlar çok farklı kültürler tanıyorlar, çok farklı hayat tarzları görüyorlar ve alışılmışın dışına çıkabiliyorlar. mesela her kültür kendi içinde doğrular ve yanlışlar iç içe girmiş şekildedir ve biz bu doğru-yanlış yumağının içinde büyürüz, her insana sorsan "aşk nedir? özgürlük nedir? mükemmellik nedir?" diye herkes kendi kültürüne paralel olarak düşüncesini söyler ve bu sorular çok değişkendir. çok gezen insanların bu doğru-yanlış yumağını daha mantıklı şekillerde ayırt ettiğini düşünüyorum, her kültürdeki yanlışlıkları azaltabiliyorlar.

Tüm Reklamları Kapat

çok okuyan insanlar ise, kendinden önce tecrübe edilmiş insanların tecrübelerine ulaşabiliyor, kendini istediği her tarzda kitabı okuyarak geliştirebiliyor. felsefe, tarih, fizik, biyoloji, teoloji ve daha pek çok bilimsel bilgilere sürekli ulaşıyor. ki sadece roman gibi kitapları okumak bile insanı muazzam geliştiriyor, diksiyonunu geliştirir, empati yeteneğini geliştirir, olaylara bakış açını değiştirir, insana tecrübe katar.

SONUÇ=

çok gezmenin de çok okumanın da insana çok şey kattığına inanıyorum. çok gezmek hayat tarzını geliştirirken, çok okumak daha çok hayat görüşünü değiştiriyor desek yanlış olmaz sanırım. kitaba ulaşmak gezmekten daha kolay, kitabın içeriği daha kapsamlı ve daha fazla bilgi edinilebileceğinden çok okuyanın daha fazla bilgi sahibi olacağına inanmaktayım.

11,246 görüntülenme
8
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Koralp Erin
Koralp Erin
122K UP
Astrofizik meraklısı...

Çok okuyan bilir tabi ki.

Gezilecek yerler çok sınırlıdır. Sadece bizim gezegenimizin yüzeyi ve yüzeyin %3 altını gezebilirsiniz. Oysa bilgi, evrenin büyüklüğü kadardır. Hiç bir zaman gidemeyeceğimiz yerler hakkında bile bilgimiz var.

Tüm Reklamları Kapat

Bilgi için gezmeye ihtiyacımız yok.

1,024 görüntülenme
6
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Kasım Aydın
Kasım Aydın
77K UP
Tarihçi

Bence ikisi de birbirine bağlı süreçler. Gezilecek yerlere gitmeden önce o yerler ile ilgili okuma yapmak, geziye çıkıldığında etrafa anlamsız bakışlar atmamak için önemlidir.

Mesela hayatında hiç sarnıçlarla ilgili bir şeyler okumamış veya duymamış insanlar için yerebatan sarnıcı, sadece fotojenik bir mekan olmaktan öteye geçemez.

Tüm Reklamları Kapat

Bu yüzden benim oyun gezerkem okumak yönündedir. :))

982 görüntülenme
5
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Araba Tekerleği Yuvarlak Olmak Zorunda mı? Üçgen Tekerlek Mümkün mü?
Araba Tekerleği Yuvarlak Olmak Zorunda mı? Üçgen Tekerlek Mümkün mü?
Büyük Patlama Neden Evrenin Başlangıcı Olamaz?
Büyük Patlama Neden Evrenin Başlangıcı Olamaz?
Detoks Saçmalığı: Vücudunuzu Toksinlerden Nasıl Arındırırsınız?
Detoks Saçmalığı: Vücudunuzu Toksinlerden Nasıl Arındırırsınız?
Evrene Dair 7 Sorunuza 7 Cevap! | Sorun Var #5
Evrene Dair 7 Sorunuza 7 Cevap! | Sorun Var #5
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close