Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
4

Çocuklukta yapılan cinsel hatalardan sorumlu muyuz?

Merhaba ben bir kadınım ve şu an yaşım 18. Çocukluğumda cinsel dürtülerim erken başladı 10-14 yaş arası gibi, bu zaman diliminde mastürbasyon'da yaptım yıllarca. Beni rahatsız eden esas konu çovukluk çağımda izlediğim ve okuduğum porno video'ları ve hikayeleri arasında tecavüz konulu video'larında bulunması oldu ve bu anılar beni aşırı rahatsız ediyor.
16,229 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Mehmet Levent Melik
Bilimsever

Genç arkadaşım , çocuklukta yapılan cinsel hata diye bir kavram yoktur. Bu nedenle, yaşadığınız suçluluk duygusu varsa bundan kurtulmanızı tavsiye ederim. Ben konunun uzmanı değilim, ancak eğer ki sizi gerçekten çok rahatsız eden ve yaşamınızı etkileyen bir durum veya bir travma söz konusuysa, konunun uzmanı bir profesyonelden yardım almaktan çekinmeyin.

Anlatımınızdan , çocukluk çağınızda ,tecavüz konulu video seyretmiş veya hikaye okumuş olmaktan rahatsız olduğunuzu yazmışsınız. Çocukluk çağında bu tip içerikli filmler seyretmiş olmanız nedeniyle , psikolojik gelişiminiz olumsuz etkilenmiş olabilir. Ancak bu içerikleri ısrarlı bir şekilde isteğiniz doğrultusunda izlemiş olmanız sizi bu durumun nedeni yada suçlusu yapmaz. Çünkü sizin de söylediğiniz gibi henüz çocuktunuz .

Tüm Reklamları Kapat

Sizi rahatsız eden şey , bu içeriklerden haz almış olmanız ise, bu durum, anormai veya sapkın bir davranış olarak nitelendirilemez. Genç ve yaşam tecrübesine sahip olmadığınız ve sizin için yeni sayılabilecek, bazı duygularınıza anlam vermekte zorlanıyor olabilirsiniz.

Bununla ilgili olarak sitemizdeki şu makaleye bakmanızı tavsıye edebilirim.

Tüm Reklamları Kapat

https://evrimagaci.org/seks-sirasinda-fantezinin-bilimi-en-yaygin-cinsel-fanteziler-hangileri-2985

Kendinizle barışık olmanız, ruh sağlınız açısından çok önemlidir.

3,639 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
6
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Yusuf İğın
H. sapiens

Benim bu konu hakkında size verebileceğim pek bir bilgi yok, henüz ben de 17 yaşımdayım. Ancak size Freud’un “Cinsellik Üzerine” isimli kitabını okumanızı tavsiye edebilirim. Ayrıca psikoseksüel gelişim kuramını da incelemenizi tavsiye ederim

Freud'a göre duygusal problemlerin kökeni yaşamın ilk yıllarına kadar uzanır. Çocukluk yıllarında bazı anıların örseleyici izler bıraktığını fark etmiştir. Böylece deneyimleri onun psikoseksüel gelişim kuramını oluşturmasına vesile olmuştur. Yaşamın ilk 6 yılı kişilik oluşumundan sorumlu tutulmaktadır.

Tüm Reklamları Kapat

Kitap linkte:

2,899 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Kitap Yurdu. (Kitap, 2021). Cinsellik Üzerine.
6
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Orijin Paradox
Orijin

Merhaba genç arkadaş. Kendini suçlu hissetmenin sebebi, henüz çocuk olmana rağmen bahsettiğin videoları izlemenin "Yasak, yanlış" olduğunu o yaşta olsan bile o videoların yasak ve kötü oldugunu bildigin halde, dürtülerine yenilerek izlemiş olman. (Emin ol bunu yapan tek kişi de sen degilsindir)

Bu sebep ile suçluluk hissetmene hic gerek yok. Fakat bu suçluluk duygusunu asamiyorsan ve yaşamını olumsuz yönde etkiliyorsa, hic çekinmeden bir psikolog ile görüşmelisin. Hayatini daha fazla etkilemesine musade etmemelisin. O

Tüm Reklamları Kapat

2,029 görüntülenme
3
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Edward Teller, Hocası Oppenheimer'ı Neden Sattı?
Edward Teller, Hocası Oppenheimer'ı Neden Sattı?
Evinizde Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (CERN) İnşa Edin!
Evinizde Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (CERN) İnşa Edin!
Aynalar, Kuantum Evrene Açılan Bir Portal mı?
Aynalar, Kuantum Evrene Açılan Bir Portal mı?
BEST OF EVRİM AĞACI SHORTS 2022 🎉
BEST OF EVRİM AĞACI SHORTS 2022 🎉
Şeker İnsanı Hiperaktif Yapar mı?
Şeker İnsanı Hiperaktif Yapar mı?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close