Sorulara Dön
4
Psikoloji & Psikiyatri

Çocuklukta yapılan cinsel hatalardan sorumlu muyuz?

Merhaba ben bir kadınım ve şu an yaşım 18. Çocukluğumda cinsel dürtülerim erken başladı 10-14 yaş arası gibi, bu zaman diliminde mastürbasyon'da yaptım yıllarca. Beni rahatsız eden esas konu çovukluk çağımda izlediğim ve okuduğum porno video'ları ve hikayeleri arasında tecavüz konulu video'larında bulunması oldu ve bu anılar beni aşırı rahatsız ediyor.

3
3,419 görüntülenme
Hatırla (1)
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

Genç arkadaşım , çocuklukta yapılan cinsel hata diye bir kavram yoktur. Bu nedenle, yaşadığınız suçluluk duygusu varsa bundan kurtulmanızı tavsiye ederim. Ben konunun uzmanı değilim, ancak eğer ki sizi gerçekten çok rahatsız eden ve yaşamınızı etkileyen bir durum veya bir travma söz konusuysa, konunun uzmanı bir profesyonelden yardım almaktan çekinmeyin.

Anlatımınızdan , çocukluk çağınızda ,tecavüz konulu video seyretmiş veya hikaye okumuş olmaktan rahatsız olduğunuzu yazmışsınız. Çocukluk çağında bu tip içerikli filmler seyretmiş olmanız nedeniyle , psikolojik gelişiminiz olumsuz etkilenmiş olabilir. Ancak bu içerikleri ısrarlı bir şekilde isteğiniz doğrultusunda izlemiş olmanız sizi bu durumun nedeni yada suçlusu yapmaz. Çünkü sizin de söylediğiniz gibi henüz çocuktunuz .

Sizi rahatsız eden şey , bu içeriklerden haz almış olmanız ise, bu durum, anormai veya sapkın bir davranış olarak nitelendirilemez. Genç ve yaşam tecrübesine sahip olmadığınız ve sizin için yeni sayılabilecek, bazı duygularınıza anlam vermekte zorlanıyor olabilirsiniz.

Bununla ilgili olarak sitemizdeki şu makaleye bakmanızı tavsıye edebilirim.

https://evrimagaci.org/seks-sirasinda-fantezinin-bilimi-en-yaygin-cinsel-fanteziler-hangileri-2985

Kendinizle barışık olmanız, ruh sağlınız açısından çok önemlidir.

2,957 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
5
Paylaş
5
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Benim bu konu hakkında size verebileceğim pek bir bilgi yok, henüz ben de 17 yaşımdayım. Ancak size Freud’un “Cinsellik Üzerine” isimli kitabını okumanızı tavsiye edebilirim. Ayrıca psikoseksüel gelişim kuramını da incelemenizi tavsiye ederim

Freud'a göre duygusal problemlerin kökeni yaşamın ilk yıllarına kadar uzanır. Çocukluk yıllarında bazı anıların örseleyici izler bıraktığını fark etmiştir. Böylece deneyimleri onun psikoseksüel gelişim kuramını oluşturmasına vesile olmuştur. Yaşamın ilk 6 yılı kişilik oluşumundan sorumlu tutulmaktadır.

Kitap linkte:

2,439 görüntülenme
5
Paylaş
5

Kaynaklar

  • Kitap Yurdu. (Kitap, 2021). Cinsellik Üzerine.

Merhaba genç arkadaş. Kendini suçlu hissetmenin sebebi, henüz çocuk olmana rağmen bahsettiğin videoları izlemenin "Yasak, yanlış" olduğunu o yaşta olsan bile o videoların yasak ve kötü oldugunu bildigin halde, dürtülerine yenilerek izlemiş olman. (Emin ol bunu yapan tek kişi de sen degilsindir)

Bu sebep ile suçluluk hissetmene hic gerek yok. Fakat bu suçluluk duygusunu asamiyorsan ve yaşamını olumsuz yönde etkiliyorsa, hic çekinmeden bir psikolog ile görüşmelisin. Hayatini daha fazla etkilemesine musade etmemelisin. O

1,627 görüntülenme
1
Paylaş
1
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et