Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Çocuklarda ergenlik yaşı değişebilir mi?

İslami kaynaklarda Hz. Muhammed'in Hz. Ayşe ile, Ayşe 9 yaşındayken evlendikleri söylenir. Bunu normalleştirmek içinde o zamanlarlar Arap Yarımadası'nda o yaştaki insanların çoktan ergenlik çağını geçmiş oldukları belirtilir. Çocuklar şuan 12 - 13 yaşında ergenliğe girdiğine göre 1400 yılda bu kadar yaş artışı mümkün müdür? İlerde bizi ne bekliyor?
256 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Faruk Catalin Şen
Meraklı Bir Ortaokul Öğrencisiyim

Merhabalar efendim,öncelikle demek istemiş olduğum bir şey bulunuyor ki bu yazacağım şeylerin tamamı gözlemlerime dayalıdır;belli bir resmi belge veya kanıt elimde bulunmamaktadır.

Bahsetmiş olduğumuz bu "1400" yıllık sürecin bile fazlası ile birlikte yeterli bir zaman dilimi olduğu kanaatindeyim.Zaman içerisinde yaşanan büyük kıtlıklar,savaşlar,buhranlar vb. felaketler bizim ortalama yaşam ömrümüzü ara ara kısaltmış ve buna bağlı olarak doğamızın parçası haline gelmiş olan "üreme" faktörünü devreye sokmuştur. Hali ile de "Ne kadar köfte o kadar ekmek." sözünü de geçerli kılmıştır.

Sadece son 2 asırda yaşanan teknolojik gelişmeler de "stres ve kaygı düzeyimizin azalmasına,daha iyi beslenme,sağlık;eğitim(bununla birlikte bilinçli olma durumu)..." gibi yaşam standartlarının yükselmesine olanak tanımış,vücudumuzun aynı zaman süresince daha uzun ve sağlıklı bir gelişim süreci dediğimiz "ergenlik çağı"nın gelişmesine olanak sağlamıştır.

Tüm Reklamları Kapat

NOT VE SİZDEN RİCAM:Bunlar kesin yargılar barındırmamaktadır,her an çürütülebilir.Bununla birlikte kaynağınızı benimle birlikte paylaşabilme yetinizin olup olmadığını öğrenmek isterim:)

0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close