Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Sude Naz
Sude Naz
2,938 UP
Üye
0

Çocuklar üzerinde aşı deneyleri yapılıyor mu?

Öncelikle bazı hayvanlardan sonra yetişkinler üzerinde gönüllülük esasına dayalı aşı deneyleri yapılıyor. Çocuklar bilinçli bir karar veremeyebilecekleri için çocuklarda gönüllülük esasına göre yapılmasının uygun olmadığını düşünüyorum.
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Volkan Demirci
Bilimsever ve meraklı birisi

Moderna şu anda inceleme altında bulunuyor 12-17 yaşındakiler için bir çalışma dönüş hemen öncesine kadar 6 ay çocuklarda Moderna mRNA COVID-19 aşısı test ediyor. KidCOVE, birçok COVID aşısı denemesi gibi, Ulusal Sağlık ve Endüstri Enstitüleri tarafından ortaklaşa yürütülmektedir .

Bu bir kombinasyon fazı 2/3 denemesidir. Bu iki kısım doğrudan sırayla yapılabilir, çünkü bu aşı yetişkinlerde ve daha büyük çocuklarda kapsamlı bir şekilde test edilmiştir ve birçok güvenlik ve etkinlik verisine sahiptir.

Tüm Reklamları Kapat

Aşama 2, doz bulma ve yaş azaltma bölümü olarak adlandırılan şeydir. Katılımcıları üç alt kategoriye ayırıyorlar: 6-11 yaş, 2-5 yaş ve daha sonra altı aydan 2 yaş altına kadar. Bu yaş kategorilerinin her birinde, deneme, gençlerin ve yetişkinlerin aldığından daha düşük bir doz vererek başlar. ve güvenlik ve bağışıklık tepkisine bakmak için az sayıda çocuğu test eder.

Her şey yolunda görünüyorsa, dozu biraz artıracaklar, daha büyük yaş grubundan başlayıp daha sonra yan etkilere bakarak çok dikkatli bir şekilde yapacaklar. 2. Aşama, her yaş grubu için olumlu bir yan etki profiline ve güçlü bir bağışıklık yanıtına sahip bir doza sahip olduklarına karar verdiklerinde sona erecektir ve bu, aşama 3'te test edilecek dozdur. plaseboya karşı test edildi. Bir yaş grubunun diğerlerinin önüne geçerek 3. aşamaya geçmesi olasıdır.

Tüm Reklamları Kapat

12 yaşında veya daha büyükse. ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) ve ABD Hastalık Kontrol Merkezleri (CDC), birkaç COVID-19 aşısı için acil kullanım izni (EUA) verdi EUA, bu kuruluşların klinik deney verilerini gözden geçirdiği ve aşının aşının uygun olduğunu belirlediği anlamına gelir. güvenli ve etkili. Şu anda Pfizer COVID-19, 12 ila 15 yaş arası çocuklarda kullanım için yetkilendirilmiştir.

Texas Çocuk Hastanesi ve Baylor Tıp Fakültesi'nden Dr. Flor Muñoz , Pfizer aşısı için yapılan klinik denemede, toplanan verilerin 12 yaşından küçük ve 5 yaşından büyük çocuklar için yetişkin dozunun üçte birinin optimal aralık olduğunu gösterdiğini söylüyor.

"'Optimal', ergenlerde gördüğümüz gibi, minimum yan etki ile koruyucu olacak benzer bir bağışıklık tepkisi verecek doz anlamına geliyor" diyor.

Muñoz ve ekibi, 6 aylıktan 11 yaşına kadar olan çocukları kaydettirdi. Ekibi şu anda çalışmanın bir sonraki aşamasında, çocukları rastgele bir aşı ya da plasebo almaları için görevlendiriyor. Aşılanmış bir grubu bir plasebo grubuyla karşılaştırmak, araştırmacıların çalışma sırasında herhangi bir yarar veya riskin gerçekten aşı ile ilgili olduğundan emin olmalarını sağlar.

Kaynaklar

  1. Katherine Unger Baillie. A Covid Vaccine For Kid. (16 Temmuz 2021). Alındığı Tarih: 20 Ağustos 2021. Alındığı Yer: penntoday | Arşiv Bağlantısı
  2. hopkinsmedicine. Covid-19 Vaccine: What Parents Need To Know. (19 Ağustos 2021). Alındığı Tarih: 20 Ağustos 2021. Alındığı Yer: hopkinsmedicine | Arşiv Bağlantısı
  3. Wıll Stone,Allıson Aubrey,Joe Palca, et al. A Shot Against Covid For Kids Under 12 — Your Questions Answered. (18 Ağustos 2021). Alındığı Tarih: 20 Ağustos 2021. Alındığı Yer: npr | Arşiv Bağlantısı
0
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Türkiye Kıyıları Nasıl SONSUZ Uzunlukta Olabilir? | Sahil Paradoksu!
Türkiye Kıyıları Nasıl SONSUZ Uzunlukta Olabilir? | Sahil Paradoksu!
Deadpool Gibi Ölümsüz Olmak Mümkün mü?
Deadpool Gibi Ölümsüz Olmak Mümkün mü?
Plazma Küresi Nasıl Elektrik Saçıyor?
Plazma Küresi Nasıl Elektrik Saçıyor?
4000 Liraya Milyar Dolarlık Genom Diziledik! | Öğrenebildiklerimiz İnanılmaz!
4000 Liraya Milyar Dolarlık Genom Diziledik! | Öğrenebildiklerimiz İnanılmaz!
Megalodon Dişi, Sandığınızdan ÇOK DAHA Büyüktü!
Megalodon Dişi, Sandığınızdan ÇOK DAHA Büyüktü!
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close