Sorulara Dön
0
Tıp, Sağlık & Ezcacılık

Çocuklar üzerinde aşı deneyleri yapılıyor mu?

Öncelikle bazı hayvanlardan sonra yetişkinler üzerinde gönüllülük esasına dayalı aşı deneyleri yapılıyor. Çocuklar bilinçli bir karar veremeyebilecekleri için çocuklarda gönüllülük esasına göre yapılmasının uygun olmadığını düşünüyorum.

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Moderna şu anda inceleme altında bulunuyor 12-17 yaşındakiler için bir çalışma dönüş hemen öncesine kadar 6 ay çocuklarda Moderna mRNA COVID-19 aşısı test ediyor. KidCOVE, birçok COVID aşısı denemesi gibi, Ulusal Sağlık ve Endüstri Enstitüleri tarafından ortaklaşa yürütülmektedir .

Bu bir kombinasyon fazı 2/3 denemesidir. Bu iki kısım doğrudan sırayla yapılabilir, çünkü bu aşı yetişkinlerde ve daha büyük çocuklarda kapsamlı bir şekilde test edilmiştir ve birçok güvenlik ve etkinlik verisine sahiptir.

Aşama 2, doz bulma ve yaş azaltma bölümü olarak adlandırılan şeydir. Katılımcıları üç alt kategoriye ayırıyorlar: 6-11 yaş, 2-5 yaş ve daha sonra altı aydan 2 yaş altına kadar. Bu yaş kategorilerinin her birinde, deneme, gençlerin ve yetişkinlerin aldığından daha düşük bir doz vererek başlar. ve güvenlik ve bağışıklık tepkisine bakmak için az sayıda çocuğu test eder.

Her şey yolunda görünüyorsa, dozu biraz artıracaklar, daha büyük yaş grubundan başlayıp daha sonra yan etkilere bakarak çok dikkatli bir şekilde yapacaklar. 2. Aşama, her yaş grubu için olumlu bir yan etki profiline ve güçlü bir bağışıklık yanıtına sahip bir doza sahip olduklarına karar verdiklerinde sona erecektir ve bu, aşama 3'te test edilecek dozdur. plaseboya karşı test edildi. Bir yaş grubunun diğerlerinin önüne geçerek 3. aşamaya geçmesi olasıdır.

12 yaşında veya daha büyükse. ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) ve ABD Hastalık Kontrol Merkezleri (CDC), birkaç COVID-19 aşısı için acil kullanım izni (EUA) verdi EUA, bu kuruluşların klinik deney verilerini gözden geçirdiği ve aşının aşının uygun olduğunu belirlediği anlamına gelir. güvenli ve etkili. Şu anda Pfizer COVID-19, 12 ila 15 yaş arası çocuklarda kullanım için yetkilendirilmiştir.

Texas Çocuk Hastanesi ve Baylor Tıp Fakültesi'nden Dr. Flor Muñoz , Pfizer aşısı için yapılan klinik denemede, toplanan verilerin 12 yaşından küçük ve 5 yaşından büyük çocuklar için yetişkin dozunun üçte birinin optimal aralık olduğunu gösterdiğini söylüyor.

"'Optimal', ergenlerde gördüğümüz gibi, minimum yan etki ile koruyucu olacak benzer bir bağışıklık tepkisi verecek doz anlamına geliyor" diyor.

Muñoz ve ekibi, 6 aylıktan 11 yaşına kadar olan çocukları kaydettirdi. Ekibi şu anda çalışmanın bir sonraki aşamasında, çocukları rastgele bir aşı ya da plasebo almaları için görevlendiriyor. Aşılanmış bir grubu bir plasebo grubuyla karşılaştırmak, araştırmacıların çalışma sırasında herhangi bir yarar veya riskin gerçekten aşı ile ilgili olduğundan emin olmalarını sağlar.

0
Teşekkür (1)
Paylaş
0

Kaynaklar

  • Katherine Unger Baillie. A Covid Vaccine For Kid. (16 Temmuz 2021). Alındığı Tarih: 20 Ağustos 2021. Alındığı Yer: penntoday | Arşiv Bağlantısı
  • hopkinsmedicine. Covid-19 Vaccine: What Parents Need To Know. (19 Ağustos 2021). Alındığı Tarih: 20 Ağustos 2021. Alındığı Yer: hopkinsmedicine | Arşiv Bağlantısı
  • Wıll Stone,Allıson Aubrey,Joe Palca, et al. A Shot Against Covid For Kids Under 12 — Your Questions Answered. (18 Ağustos 2021). Alındığı Tarih: 20 Ağustos 2021. Alındığı Yer: npr | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın