Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Melih Tuzla
Melih Tuzla
63K UP
Üye
2

Çocuklar neden çığlık atarak oyun oynarlar? Cinsiyetle bağlantısı nedir?

Şuan içinde yaşadığım sitenin bahçesinde birkaç çocuk çığlık ata ata oyun oynuyorlar. Oyun oynarken, avcıları çekebilecek, böyle tepkiler verilmesinin sebebi nedir? Ve neden neredeyse sadece dişi insan yavrularında görülür bu durum, cinsiyete göre gerçekleşmesi genetik midir kültürel mi?
937 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Mehmet Levent Melik
Bilimsever

Cinsiyet, kadın ve erkek olmanın biyolojik yönünü ifade eder. Toplumsal cinsiyet ise toplumun kadın ve erkeğe yüklediği kültürel ve psikolojik özellikleri içeren anlamlardır.

Cinsiyet (sex) ve toplumsal cinsiyet (gender) ile ilgili kavramlar zaman zaman birbirinin yerine kullanılmakta ve bu sebeple kavram karmaşası yaşanmaktadır. Bu karmaşanın yaşanmaması için öncelikle ilgili kavramlar doğru şekilde tanımlanmalıdır.

Tüm Reklamları Kapat

Toplumsal cinsiyet kimliği (gender identity), kişinin kendisini kadın ya da erkek olarak hissetmesi, tanımlamasıdır

Cinsel kimlik (sexual identity) cinsel yönelimi ifade etmek için kullanılır

Tüm Reklamları Kapat

Toplumsal cinsiyet rolü (gender role), kültürün kadından ve erkekten beklentilerini ifade eder. Genellikle erkeklerin maskülen, kadınların feminen cinsiyet rolü benimsemeleri beklenir

Toplumsal cinsiyet rolü kalıp yargıları toplumun kadın ve erkeklere yüklediği cinsiyete dayalı özellikleri, kadın ve erkeğe yönelik genelleştirilmiş beklentileri ifade eder.

Toplumsal cinsiyet oluşumunu çeşitli açılardan ele alarak açıklayan farklı kuramlar oluşturulmuştur. Bu kuramlar, Psikanalitik Kuram, Sosyal Öğrenme Kuramı, Bilişsel Gelişim Kuramı, Sosyobiyolojik Kuram ,Toplumsal Cinsiyet Şeması Kuramı,Sosyal Rol Kuramı ve Çok Faktörlü Toplumsal Cinsiyet Kimliği Kuramı olarak tanımlanabilir

Sizin sorunuzu ifade ediş tarzınız , sormuş olduğunuz konunun Sosyobiyolojik Kuramla açıklanmasının daha uygun olduğunu düşündürmektedir. Bu kuram, toplumsal cinsiyet kuramını evrimsel psikoloji çerçevesinde ele alır.

Bu kurama göre, insanlar ve diğer tüm canlı türleri kendi genlerinin gelecek kuşaklara taşınmasını sağlamayı amaçlar. Toplumsal cinsiyet rolleri de bu amaca hizmet etmek üzere ortaya çıkmıştır.

Bu kurama göre kadınların ebeveyn olarak yavrularına yatırımları babadan daha fazladır. Yavruyu doğuran, sütle besleyen cinsiyet olmaları nedeniyle kadınlar ilişki kurma, ilgi gösterme ve bakım vermeye eğilimlilerdir.

Erkekler ise fiziksel olarak daha güçlüdür ve ebeveyn yatırımları azdır. Bu yüzden savaşçı ve avcı rolünü üstlenmişlerdir

Eş seçiminde de kadınlar yavrularının hayatta kalması için daha güçlü erkekler tercih ederken, erkekler de soyun devamı için daha sağlıklı ve üretken kadınları seçeceklerdir. Bu da günümüzdeki toplumsal cinsiyet rollerinin temelinin oluşmasında etkili olmuştur.

Sizin bahsetmiş olduğunuz somut olay, yani kız çocuklarının çığlık ata ata oynamaları , onların sosyal etkileşim yönlerinin güçlü olduğunu vurgulamaya yönelik olabilir. Herhangi bir tehlike anında yavruyu güven altında tutmak amacıyla iletişimin ve bu anlamda sesini duyurmanın yaşamsal öneme haiz olduğu yüz binlerce yıl yani evrimsel süreç bu özellikeri öne çıkarmış olabilir. Insan beyninin evrimleşmesi sürecinde cinsel seçilim mekanizmasının çok önemli bir rol oynadığı gözden uzak tutulmamalıdır.

222 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Saadet Ecem Öcal Yüceol. (2016). Toplumsal Cinsiyet Rollerine İlişkin Tutumlar İle İlişki Doyumu Ve Romantik İlişkilerde Akilci Olmayan İnançlar Arasindaki İlişkiler. İSTANBUL BİLİM ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ Yüksek Lisans Programı. | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
3
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
  • Paylaş
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Kırmızı Gören Boğalar Neden Sinirleniyor?
Kırmızı Gören Boğalar Neden Sinirleniyor?
Spiderman Gerçek Olabilir mi?
Spiderman Gerçek Olabilir mi?
Bilmeden Sahip Olabileceğiniz 10 Anormal Özellik!
Bilmeden Sahip Olabileceğiniz 10 Anormal Özellik!
Batarya Gizemi: Modern Piller Nasıl Çalışıyor ve Neden Bu Kadar Az Gidiyor?
Batarya Gizemi: Modern Piller Nasıl Çalışıyor ve Neden Bu Kadar Az Gidiyor?
Gizemli
Gizemli "Benford Yasası", Seçim Hilelerini İspatlamakta Nasıl Kullanılır?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close