Sorulara Dön
1
Evrim & Abiyogenez

Çocuklar neden çığlık atarak oyun oynarlar? Cinsiyetle bağlantısı nedir?

Şuan içinde yaşadığım sitenin bahçesinde birkaç çocuk çığlık ata ata oyun oynuyorlar. Oyun oynarken, avcıları çekebilecek, böyle tepkiler verilmesinin sebebi nedir? Ve neden neredeyse sadece dişi insan yavrularında görülür bu durum, cinsiyete göre gerçekleşmesi genetik midir kültürel mi?

1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Cinsiyet, kadın ve erkek olmanın biyolojik yönünü ifade eder. Toplumsal cinsiyet ise toplumun kadın ve erkeğe yüklediği kültürel ve psikolojik özellikleri içeren anlamlardır.

Cinsiyet (sex) ve toplumsal cinsiyet (gender) ile ilgili kavramlar zaman zaman birbirinin yerine kullanılmakta ve bu sebeple kavram karmaşası yaşanmaktadır. Bu karmaşanın yaşanmaması için öncelikle ilgili kavramlar doğru şekilde tanımlanmalıdır.

Toplumsal cinsiyet kimliği (gender identity), kişinin kendisini kadın ya da erkek olarak hissetmesi, tanımlamasıdır

Cinsel kimlik (sexual identity) cinsel yönelimi ifade etmek için kullanılır

Toplumsal cinsiyet rolü (gender role), kültürün kadından ve erkekten beklentilerini ifade eder. Genellikle erkeklerin maskülen, kadınların feminen cinsiyet rolü benimsemeleri beklenir

Toplumsal cinsiyet rolü kalıp yargıları toplumun kadın ve erkeklere yüklediği cinsiyete dayalı özellikleri, kadın ve erkeğe yönelik genelleştirilmiş beklentileri ifade eder.

Toplumsal cinsiyet oluşumunu çeşitli açılardan ele alarak açıklayan farklı kuramlar oluşturulmuştur. Bu kuramlar, Psikanalitik Kuram, Sosyal Öğrenme Kuramı, Bilişsel Gelişim Kuramı, Sosyobiyolojik Kuram ,Toplumsal Cinsiyet Şeması Kuramı,Sosyal Rol Kuramı ve Çok Faktörlü Toplumsal Cinsiyet Kimliği Kuramı olarak tanımlanabilir

Sizin sorunuzu ifade ediş tarzınız , sormuş olduğunuz konunun Sosyobiyolojik Kuramla açıklanmasının daha uygun olduğunu düşündürmektedir. Bu kuram, toplumsal cinsiyet kuramını evrimsel psikoloji çerçevesinde ele alır.

Bu kurama göre, insanlar ve diğer tüm canlı türleri kendi genlerinin gelecek kuşaklara taşınmasını sağlamayı amaçlar. Toplumsal cinsiyet rolleri de bu amaca hizmet etmek üzere ortaya çıkmıştır.

Bu kurama göre kadınların ebeveyn olarak yavrularına yatırımları babadan daha fazladır. Yavruyu doğuran, sütle besleyen cinsiyet olmaları nedeniyle kadınlar ilişki kurma, ilgi gösterme ve bakım vermeye eğilimlilerdir.

Erkekler ise fiziksel olarak daha güçlüdür ve ebeveyn yatırımları azdır. Bu yüzden savaşçı ve avcı rolünü üstlenmişlerdir

Eş seçiminde de kadınlar yavrularının hayatta kalması için daha güçlü erkekler tercih ederken, erkekler de soyun devamı için daha sağlıklı ve üretken kadınları seçeceklerdir. Bu da günümüzdeki toplumsal cinsiyet rollerinin temelinin oluşmasında etkili olmuştur.

Sizin bahsetmiş olduğunuz somut olay, yani kız çocuklarının çığlık ata ata oynamaları , onların sosyal etkileşim yönlerinin güçlü olduğunu vurgulamaya yönelik olabilir. Herhangi bir tehlike anında yavruyu güven altında tutmak amacıyla iletişimin ve bu anlamda sesini duyurmanın yaşamsal öneme haiz olduğu yüz binlerce yıl yani evrimsel süreç bu özellikeri öne çıkarmış olabilir. Insan beyninin evrimleşmesi sürecinde cinsel seçilim mekanizmasının çok önemli bir rol oynadığı gözden uzak tutulmamalıdır.

187 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
2
Teşekkür
Paylaş
2
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın