Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Cisimlerin hangi yapısal özellikleri, yük durumunu belirler?

örneğin ebonit çubuk, yün kumaşa sürtülürse ebonit çubuk eksi, yün kumaş artı yükle yüklenir bunun nedeni nedir? Bütün maddeler üzerinden yapılacak bir genelleme ile hangi maddenin artı mı eksi mi yükleneceği bilinebilirmi?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Madde tanım gereği bölünemeyen parçacıklardan oluşur. Yani atom veya atomlardan (atom = bölünemeyen demektir.) Ve öncelikle atomun ne olduğunu anlamak gerekir. Atom, protonlar, nötronlar ve elektronlardan oluşabilir.(İlla ki hepsinden oluşmak zorunda değildir. Örneğin Hidrojen yalnızca proton ve elektrondan oluşur.)

Genel olarak madde pozitif ve negatif olduğu varsayılan davranışların oluşturduğu sisteme denir. Başka bir deyişle her madde hem pozitif hem negatif yüklü parçacıkları barındırır. Siz bu sistemi negatif yük ile uyarırsanız pozitif yüklerle etkileşime geçecektir elbette. (Lakin negatif yükler de etkileşecektir.) Genel olarak bir maddenin neyle yükleneceği nasıl uyardığınızla alakalıdır.

Teşekkür
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. Wikipedia Yük davranışı
  2. Wikipedia Atomun tarihsel gelişimi
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilim, kibrimizi azalttığı ölçüde gücümüzü arttırır.”
Claude Bernard
Geri Bildirim Gönder