Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Kral Janusowski
Kral Janusowski
1,663 UP
Üye
4

Çiğ kuruyemiş kavrulduğunda bazı değerlerinin düşeceği ve hatta sağlıklı yağların( omega 3 vs.) trans yağa dönüşeceği söyleniyor. Bu doğru mu?

351 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Ertuğrul Genç
Araştırmacı

Çiğ kuruyemiş kavrulduğunda bazı değerlerinin düşeceği ve hatta sağlıklı yağların( omega 3 vs.) trans yağa dönüşeceği söyleniyor. Bu doğru mu sorusunun cevabı için yaptığım araştırmaya göre, bu kısmen doğrudur.

Çiğ kuruyemişler, sağlıklı yağlar, protein, karbonhidrat, vitamin, mineral, lif ve antioksidanlar gibi pek çok besin ögesi içerirler. Çiğ kuruyemişlerin sağlık üzerinde pek çok faydası vardır. Kalp hastalığı, diyabet, inflamasyon, hipertansiyon ve obezite riskini azaltabilirler. Ancak çiğ kuruyemişler zararlı bakteriler içerebilirler. Bu nedenle hijyenik koşullarda saklanmaları ve tüketilmeden önce yıkanmaları önemlidir.

Tüm Reklamları Kapat

Kavrulmuş kuruyemişler ise daha lezzetli ve gevrek olurlar. Ancak kavurma işlemi sırasında kuruyemişler nem kaybeder ve besin değerleri azalır. Özellikle çoklu doymamış yağlar ısıya maruz kaldıklarında oksitlenme veya bozulma riski taşırlar. Bu da serbest radikallerin oluşmasına ve hücrelere zarar vermesine neden olabilir. Ayrıca kavurma işlemi sırasında akrilamid adlı bir madde oluşabilir. Akrilamid, hayvan çalışmalarında kanserojen olduğu gösterilen bir maddedir. Ancak insanlarda akrilamidin kanser riskini arttırıp arttırmadığı henüz net değildir.

Trans yağlar ise doymuş yağlardan farklı olarak hidrojenasyon işlemiyle elde edilen yapay yağlardır. Trans yağlar kalp hastalığı, diyabet ve obezite riskini arttırır. Kavurma işlemi sırasında kuruyemişlerde trans yağ oluşumu mümkündür. Ancak bu oluşum çok az miktardadır ve sağlık üzerinde önemli bir etkisi yoktur.

Sonuç olarak, çiğ kuruyemiş kavrulduğunda bazı değerlerinin düşeceği ve hatta sağlıklı yağların( omega 3 vs.) trans yağa dönüşeceği söyleniyor. Bu doğru mu sorusunun cevabı şöyle olabilir: Çiğ kuruyemiş kavrulduğunda bazı değerleri düşer ve sağlıklı yağları zarar görür. Ancak trans yağa dönüşümü çok azdır ve sağlık üzerinde önemli bir etkisi yoktur. Çiğ veya kavrulmuş kuruyemiş tüketirken miktarına ve kalitesine dikkat etmek gerekir.

Kaynaklar

 1. alagiali. Kuruyemiş Ve Sağlık. (13 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 14 Haziran 2023. Alındığı Yer: Sağlık Adımları | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
1
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Emir Bayar
Emir Bayar
131K UP
Evrim alanında araştırmacı

Kavrulmuş kuruyemiş yağlarının trans yağa dönüşme oranı insan vücuduna en ufak bile etki etmeyecek kadar küçük. Kavrulmuş kuruyemişlerin ve çiğ kuruyemişlerin besin değerlerinin değer farkı pişirilen herhangi bir yemek ve çiğ versiyonunun besin farkıyla çok benzer. belli ısıya maruz kalınca tüm yemekler bazı vitamin antioksidan ve minerallerini yüzdelik bir kısmını kaybedecektir. kuruyemişlere özgü bir durum değil.

Kaynaklar

 1. W. Schlörmann, et al. (2015). Influence Of Roasting Conditions On Health-Related Compounds In Different Nuts. Food chemistry. doi: 10.1016/j.foodchem.2015.02.017. | Arşiv Bağlantısı
 2. J. S. Amaral, et al. (2006). Effects Of Roasting On Hazelnut Lipids. Journal of agricultural and food chemistry. doi: 10.1021/jf052287v. | Arşiv Bağlantısı
 3. W. Stuetz, et al. (2017). B-Vitamins, Carotenoids And Α-/Γ-Tocopherol In Raw And Roasted Nuts. Food chemistry. doi: 10.1016/j.foodchem.2016.10.065. | Arşiv Bağlantısı
3
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Uzayda Yaşam Dibimizde Olabilir mi?
Uzayda Yaşam Dibimizde Olabilir mi?
Sokrates Demokrasiden Neden Nefret Etti?
Sokrates Demokrasiden Neden Nefret Etti?
Newton, Renklerin Kökenini Nasıl İspatladı?
Newton, Renklerin Kökenini Nasıl İspatladı?
Renkleri Aynı Şekilde mi Görüyoruz? | Zihnimizin Hapishaneleri: Kualia
Renkleri Aynı Şekilde mi Görüyoruz? | Zihnimizin Hapishaneleri: Kualia
CRISPR Devrimi: İzniniz Olmadan Genleriniz Değiştirilsin İster miydiniz?
CRISPR Devrimi: İzniniz Olmadan Genleriniz Değiştirilsin İster miydiniz?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close