Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Umutcan Yıldızhan
Üye
10

Çift yarık deneyi ve Kopenhag yorumu | Evde bile yapabileceğimiz bu basit deney nasıl konu olarak paralel evrenlere bağlanabiliyor?

Alt metni ne kadar karmaşık olsa da yapı olarak basit bir ışık tutma deneyi nasıl oluyor da fotonun var olabilecek her izdüşümü olasılığını gösterip paralel evrenlere bağlanabiliyor?
680 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap

Çünkü bir deneyin basitliği ile sonuçlarının etkisi arasında doğrudan hiçbir ilişki yok. Mesela biz, önümüzdeki klavyenin her bir tuşuna bastığımızda, Planck Mesafesi'nin altındaki ölçeklerde yepyeni Büyük Patlamalar yaratıyor ve yeni evrenlerin oluşumunu tetikliyor olabilirdik. Bunu gösteren hiçbir bulgu yok; ama olabilirdi de...

Kuantum mekaniğinin paralel evrenler (Everett) yorumu, her bir ölçümün, dalga fonksiyonunun öngördüğü bütün olasılıkları aynı anda gerçeğe dönüştürdüğü (daha doğrusu her ölçümde, kendimizi o paralel evrenlerden birinde bulduğumuzu) söylüyor. Bu, kozmolojik olarak evreni klonlamak zorunda mı, yoksa evrenler zaten çok basit bir şekilde, her saniye katrilyon kere katrilyonlarcası oluşacak şekilde var olabiliyorlar mı, bunu bilmiyoruz. Everett Yorumu, uzay-zamanın oldukça matematiksel bir yorumundan faydalanarak, evren kopyalarının anında var olabileceği bir fizik inşa ediyor.

Kuantum yorumlarının hemen hepsiyle ilgili sorun, matematiksel olarak desteklenebilecek olsalar bile deneysel olarak doğrulamanın mümkün olmaması. Matematiğin bu tür bir yapının olabileceğine işaret etmesi önemli bir adım; ancak matematiksel olan her şeyin fiziksel olmak zorunda olmadığını da biliyoruz.

Tüm Reklamları Kapat

Bir diğer deyişle: Evde bile yapabileceğiniz bir deney yeni evrenler yaratabiliyorsa, yaratabiliyordur. Bunun deneyin basitliği ile ilgisi olmak zorunda değil. Soru şu: Evde bile yapabileceğiniz bir deney, yeni evrenler yaratabiliyor mu?

26
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close