Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Çift beyinli siyam ikizlerinden birisinin bir suç işlediği ve diğerinin 100% masum olduğu ispatlanması durumunda hukuk nasıl bir yol izler?

Çift beyinli siyam ikizlerinden birisinin, hapis gerektiren bir suç işlediği ve diğerinin 100% masum olduğu ispatlanması durumunda hukuk nasıl bir karar verir. Asıl olan masumun hakkının korunması mı, yoksa suçlunun cezalandırılmasımıdır.

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

evvela hukukta nüfus ve şahsiyet kavramlarını incelemek gerekir. Medeni kanunumuza göre " tam ve sağ" doğmak kaydıyla ancak kişiye hukuki kimlik atfedilebiliyor. bunun dışında ikizlerden birinin suça meyil durumu suçun işlendiği esnada diğer ikizi engelleyip engellemediği de araştırılması gerekir. tıbbi olarak ayrılabilen ikizlerin, öncelikle ayrılması ve suç işleyenin cezasının infazına karar verilir. eğer ayrılması halinde yaşam tehlikesi bulunması durumunda bu işlem uygulanmaz. ikizlerden diğerinin eğer suçu engelleme çabası yoksa bu durumda suç işlemeyen ikize iştirak suçundan ceza verilir. ancak ülkemiz hukuk sisteminde siyam ikizlerine yönelik hukuki bir düzenleme bulunmamaktadır

Teşekkür (1)
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Daha iyi ve daha çok bilime ihtiyacımız var. Teknoloji, eğlence, sağlık veya uzun ömür için değil! Var oluş mücadelemizde bize kattığı bilgelik umudu için.”
Lewis Thomas
Geri Bildirim Gönder