Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Çevremdeki insanlarda bu büyü tarzı olayların gerçekten işe yaradığını görüyorum, bunun bilimsel açıklaması nedir?

Yani eminim mantıklı bir sebebi var ama bir türlü açıklayamıyorum kısacası büyü tarzı şeylerin bilimsel açıklaması nedir ? Teşekkür ederim
804 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
4 Cevap
Cevap
x Kişi
x Kişi
181K UP
Uzay Bilimleri Takipçisi

Yaşadığım süre boyunca metafiziksel bir olaya hiç tanıklık etmedim. Büyü, fal gibi olgulara tanıklık ettiğini iddia eden kişilere bir kaç soru sorduğunuzda, tutarsızlıkları ve hikayelerine eklemeleri göreceksiniz. Konuya en basit hali ile ele alacak olursak; örneğin iyi fal baktığını düşündüğünüz kişi, sizin fal başına bir kaç lira vermenizin peşinde koşacağına, finans piyasalarının falına bakıp, bir kaç haftada parasını 20-30 katına çıkarması daha pragmatik olmaz mı? Büyü yaptığını iddia eden kişiler olayların akışını değiştirebiliyor veya istenilen yere doğru akmasını sağlayabiliyorsa, kişi bir süre sonra Dünya'yı yönetecek hale gelir zaten. Sizin hayatınız ile uğraşıp niye vakit kaybetsin. Büyücülük, falcılık v.b pek çok süslü lafla tanımlanan bu sahtekarlıklar, sadece insanların zayıflıklarından faydalanarak biraz para kazanma peşinde olmalarından ibarettir.

3
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
LU CA
LU CA
29K UP
Konuyla ilgili

Çevrenizdeki insanlarda büyü tarzı olayların gerçekten işe yaradığını göremezsiniz çünkü büyü diye bir şey yok. "Eminim mantıklı bir sebebi var" demişsiniz; var tabii ki olmaz mı, hem de çok basit bir sebebi var. Eğer bunun gerçek olabileceğini zannediyorsanız bunun tek sebebi, inanmak istediğiniz için yalan söyleyen insanların yalan söylediğini fark edemiyor olmanız, bu kadar basit. Bu yalanın sebebi, temelini "ilgi çekmek" olarak adlandırabileceğimiz bazı davranış biçimlerini bu örnekte olduğu gibi abartılı boyutlara çıkaran sıkıntılı bir karakter yapısının kasıtlı olarak yalan söylemesi de olabilir, psikotik rahatsızlıklar yüzünden böyle bir olayı gerçekten deneyimlediğini zanneden birisinin iddiası da olabilir. Sonuç olarak gerçek, iki durumda da söylenenlerin gerçek dışı olmasıdır. Eğer biraz gerçekçi rol yapabilme beceriniz varsa bunu deneyebilirsiniz. Size büyü yapıldığına dair detaylı bir senaryo kurgulayın, bunu etrafınızdaki insanlara anlatmaya başlayın ve ısrarcı olun. Bazı insanları çok kolay kandırabildiğinizi göreceksiniz. Dolayısıyla mantıklı bir sebebi olması gerektiğini bildiğiniz ama bir türlü açıklayamadığınız bu durum aslında tamamen sizinle ilgili. Çoğunlukla sebep çevrenin etkisidir. "Neden uzaylılara ait olduğu düşünülen uçan cisimlerin ve Loch Ness canavarının fotoğrafları hep bulanıktır, neden büyü hikayeleri hep şaibelidir, neden bunlarla ilgili bir tane bile elle tutulur bilimsel kanıt yok. Bunların hepsinin safsata olduğu açık." diyebilen insanlarla, birkaç fotoğraf, birkaç video ve birkaç hikaye üzerinden durumu hemen kabullenen insanlar arasındaki farkı belirleyen genellikle hayat boyu temas edilen insanlar yani çevredir. Sizi tanımadığım için bu tarz şeylere inanmak istemenize sebep olan faktörleri bilemem ama sebep genelde budur. Bu kadar yazmaya bile gerek yok, mantıklı düşünün; eğer büyü diye bir şey gerçek olsaydı bugüne kadar çoktan yer yerinden oynardı. Evrim kuramı, genel görelilik kuramı gibi olgular yanında solda sıfır kalırdı, dönüp bakmazdık bile. Bildiğimiz her şeyin baştan yazılmasına sebep olabilecek bir şeyi aşağı sokaktaki cinci hoca becerebiliyor ve dünyanın bundan haberi yok!!!!!!

Bir bilim platformuna böyle bir soru yöneltmek doğru bir karar ve iyi bir başlangıç. Bilimin ne dediğine gelecek olursak: Büyü, cinler, periler, melekler ve şeytanlar gibi kavramlarla ilgili hiçbir bilimsel kanıt yok. Ki zaten bilimin asıl ilgilendiği, insanların anlamlandıramadıkları şeyleri anlamlandırabilmek için neden olmayan şeylere inanmayı tercih ettikleri, günlük hayatta olasılık dahilinde olan olaylardan neden olmayan örüntüler çıkararak ilişkisi olmayan durumlar arasında ilişki kurmaya meyilli oldukları gibi konular. Evrim Ağacı'nın makale arşivi dahil olmak üzere internette bu konularla ilgili gerçek ve güvenilir kaynaklar bulabilirsiniz. Bir kaç günlük okumayla konu kafanızda netleşecektir.

Tüm Reklamları Kapat

3
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Yusuf Patıl
Büyü ve bilimsel bilgi üstüne uzun süre çalıştım

Bilim deney ve gözleme dayanır fakat büyü kısmen metafizik bir sistemdir. Yani bilimin, büyüyü açıklamak gibi bir amacı yok. Ayrıca kişinin haberi olmadan da büyü yapılabilir, bu da büyüyü plasebo etkisi ile açıklamayı çürütür . Tabii yazdıklarım bilimsel değildir, çünkü konumuz bilimsel değildir. Sadece bakış açısı kazanmanıza yardımcı olabilirim.

2
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Arda Kocaman
Arda Kocaman
1,136 UP
11.sınıf öğrencisiyim bu soruyu bende merak ettiğim için arştırmıştım

Bilimsel olarak büyüler gerçek değildir ve bunun için herhangi bir kanıt yoktur. Büyülerin etkili olduğuna inananlar genelde placebo etkisiyle açıklanabilir. Bu etki, bir tedavinin etkili olduğuna inandıklarında, insanların gerçekten o tedaviye yanıt vermesi gibi göterilebilir. Bu etki, insanların beklentilerine bağlı olarak, fiziksel ve psikolojik değişikliklere neden olabilir. Bu değişikliklerin nedeni, doğaüstü güçlerin varlığı değil, sadece inanç ve beklentilerdir. Sonuç olarak, bilimsel olarak, büyüler gerçekleşmez ancak insanların inançları ve beklentileri nedeniyle etkili olduğuna inanılmaktadır.

1
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Umut: Her Şey Çok Güzel Olacak mı?
Umut: Her Şey Çok Güzel Olacak mı?
Ay Kraterindeki Dev Teleskop Ne İşe Yarayacak?
Ay Kraterindeki Dev Teleskop Ne İşe Yarayacak?
Körler ve Sağırlar Rüya Görür mü?
Körler ve Sağırlar Rüya Görür mü?
Acı Yemek Basur Yapar Mı?
Acı Yemek Basur Yapar Mı?
Tatil Ortası Depresyonu: Tatil İnsanları Neden Üzüyor?
Tatil Ortası Depresyonu: Tatil İnsanları Neden Üzüyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close