Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Cep telefonuma gelen sinyaller duvardan geçebilirken, ampülden yayılan gözle görülür ışık neden geçemez?

Bu olaya dalga boyu, frekans ve duvarın yapısı gibi kavramlarla nasıl yaklaşılmalı.

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Işık ve radyo dalgaları, aynı elektromanyetik spektrumda yer alıyor. Ama dalga boyları birbirinden farklı. Görünür ışığın dalga boyu 390-700 nanometre arasında değişim gösteriyor. Radyo dalgalarıysa göreceli olarak uzun bir dalga boyuna sahip: 1 milimetre ile 10 kilometre arasında değişebilir.

Radyo dalgalarının enerjisi maddeyi oluşturan elektronlarla etkileşime giremeyecek kadar düşük olduğu için dalgalar duvardan bile geçebiliyor. Işığın dalgaları daha yüksek enerjiye sahip ve duvardaki elektronlarla etkileşime girmekten kurtulamıyor. Etkileşim gerçekleşince, enerji duvar tarafından emiliyor ve ışık durmuş oluyor. :)

Teşekkür (1)
Paylaş
3
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Gerçeği aramak, arzulananı aramak değildir.”
Albert Camus
Geri Bildirim Gönder