Puan Ver
0
Puan Ver

Celal şengör'ün de dediği gibi evren tam bir keşmekeş,kaotik diyor. Peki biz evrenin kaotik olduğunu nerden biliyoruz?

Evrenin keşmekeş , kaotik olduğuna dair argümanlar nelerdir?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
Reklam
Reklam
1 Cevap

Bunu termodinamiğin yasalarından çıkarabiliriz. Fiziğin en önemli yasalarından olan termodinağin 2. Yasası bize entropinin (sistemdeki düzensizlik eğilimi) doğada her zaman arttığını söylüyor. Yani sistemler düzensiz olma eğilimindedir. Kuantum boyutuna indiğimizde de durum çok farklı değildir. Nerdeyse hiçbir şeyi kesin olarak söyleyemediğimiz her şeyi olasılığa bağladığım bir boyuttur. Ayrıca Celal Hocamızın bunu başka yönlerden de açıklar. Örnek olarak balıkları verir. Balıklar binlerce yumurta bırakmasına rağmen sadece çok az sayıda balıklar hayatta kalır ve bu verimsizlik oranı oldukça düşüktür.

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilim şöyle çalışır: Hata yapmıyorsan, bilim yapmıyorsun demektir. Eğer yaptığın hataları düzeltmiyorsan, kesinlikle bilim yapmıyorsun demektir. Hatalı olduğunu kabul edemiyorsan, hiç yapma daha iyi.”
Anonim
Geri Bildirim Gönder