Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
8
Puan Ver

çekicilik bir evrim midir?

Karşı cinsin vücudunda duyduğumuz çekicilik aslında ürememiz için gelişen bir mekanizma mı? Yoksa bu ilk insan oğlundan beri gelen iç güdü mü?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Ben soruna cevap vermeden önce şunu söylemek isterim, bunlar sadece benim fikrim. Üremenin iç güdü olduğunu düşünmüyorum çünkü mesela hayvanlarda avlanmak çoğu zaman iç güdü olabiliyor, hayatta kalma isteği. Bir timsah yumurtadan çıkar çıkmaz iç güdüsel olarak avlanabiliyor veya yeni doğmuş kaz yavrularına bir şahinin gölgesi gösterildiğinde bu hayvandan korkması gerektiklerini biliyorlar. Bu ve bunun gibi şeyler iç güdü olabilir. Ama yeni doğan bir canlı çiftleşmenin anlamını bilmiyor genel olarak. Çünkü o evrede çiftleşmek onun için yaşamsal iç güdüsel ve çok önemli bir olay değil. Belli bir hayat evresini geçtikten sonra çiftleşmek için karşı cinse güzel görünmeye senin deyiminle çekici görünmeye çalışırlar. Her canlı bu çekiciliği farklı bir şey yaparak sağlar ve bu çekicilik konusunda başarılı olurlarsa sonuç üreme noktasına varır. Bu yüzden ben çekiciliğin ve hatta aşkın üremede, soyun devamını sağlamak için, gelişmiş bir mekanizma olduğunu düşünüyorum.

Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

  1. Mr.Nobody
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Eğitim, bilimin öğretebileceği en önemli dersi öğretmekte ciddi anlamda başarısız oldu: şüpheciliği.”
David Suzuki
Geri Bildirim Gönder