Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

çayı dairesele yakın karıştırdığımızda posa neden önce dışa doğru savrulur ve karıştırmayı bıraktığımızda merkezde birleşir?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Sıvı molekülleri merkezkaç kuvveti etkisi ile dışarıya doğru savrulur. Bu savrulma tüm moleküllere etki ettiği için karıştırılan bir sıvıda ortada yanal eksenlerde merkezkaç kuvveti, düşey eksende ise yer çekimi kuvveti nedeni ile sıvı büyük oranda ters koni şeklini alır.

Aynı deneyi uzayda yaparsanız ortada hiç sıvı kalmaz ve tüm sıvı silindir şeklini alır.

Siz çayı karıştırmaya başladığınız anda suyun hızı henüz yeterli değildir ve tüm sıvı molekülleri aynı hızda dönmemektedir. Dışarıdaki sıvı içeridekine göre daha hızlı döndüğünden arada oluşan basınç farkı "bernoulli ilkesi" gereğince çay posasını içeriden dışarıya fırlatır.

Çayı karıştırmaya zorladığınız sürece çay içindeki sıvı dengesizdir ve basınç farkı oluşur. Eğer ortasını daha hızlı karıştırabilirseniz (ki çok zordur ) tüm posanın ortada toplandığını görürsünüz.

Sıvı yeterince hıza ulaştığında karıştırma bırakılır ve bu sefer dışarıdaki sıvı içeridekine göre daha yavaş hareket etmeye başlar. Çünkü dışarıdaki sıvı kütlesi daha fazladır ve sürtünme daha çoktur. Ayrıca sıvı çaydan daha yoğun olduğundan dış merkezkaç kuvvet çayı içeriye doğru iter. Çünkü artık sürükleyici ve zorlayıcı bir kuvvet yoktur ve ağır olan kütle hafifin yerine geçer.

Vortex'ler hakkında daha açıklayıcı bir yazı için kaynağı okuyabilirsiniz.

Teşekkür
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. Fouzan Theory of Vortex
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Yarım bilgi, cehaletten kötüdür.”
Thomas B. Macaulay
Geri Bildirim Gönder