Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Uygar Işık
Uygar Işık
2,024 UP
Üye
0

Cansız bir oluşum periyodik zaman aralıklarıyla tepki verebilir mi?

Yakın zamanda galaksimizde; 18.8 dakikada bir defa radyo enerjisi yayan bir obje keşfedildiği iddiasını okudum ve aklıma bu soruyu getirdi. Sorduğum soruya örnek olarak bu durumu verebilirim
351 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Nujin Dede
Nujin Dede
14K UP
Fizik ve Biyoloji bölümü öğrencisi

Öncelikle "tepki" kelimesini okumak kafamda, kelime ile alakalı, iki ayrı yanıt oluşturdu. Çünkü soruyu "biyoloji ve genetik" altında sormuşsun.

Tepki, canlılığın özelliklerinden biri olarak kabul edilir. Canlılar çevresel uyaranlara karşı bir cevap, bir tepki oluşturur. Fakat bu tepki periyodik olabileceği gibi olmaya da bilir.

Tüm Reklamları Kapat

Moleküler düzeyde tepkiler kimyasal uyaranların varlığına bağlı olarak gelişir. Bu moleküler değişikliklerin biyokimyasal yansımalarını fiziksel olarak belirtebiliriz. Fiziksel uyaranlar da biyokimyasal tepki süreçlerini başlatabilir. Bu çevre ile olan etki ve tepki döngüsüdür. Burada bir organizasyon vardır diyebiliriz.

Canlılık dışındaki fiziksel olgularda da "tepki" vardır. Fakat bu tepki canlılarda karşılaştığımız tepki ile karşılaştırılabilir mi bilemiyorum. Örneğin bir cisme kuvvet uyguladığımızı düşünelim; cisim uygulanan kuvvetin yönüne zıt, büyüklüğüne eşit bir kuvvet ile "tepki" verir. Burada birbirini takip eden bir dizi sürecin yarattığı bir organizasyon var mıdır?

Tüm Reklamları Kapat

Kuvvet ile anlatılan tepki sürecini periyodu dahil ederek bir daha bakalım. Elimizde bir yay olsun. Yaylar Hooke Yasası dahilinde çalışır. Yayları denge konumlarından uzaklaştıracak bir kuvvet uygulayıp, yani sıkıştırıp, daha sonra serbest bırakırsak yay salınım hareketi yapacaktır. Sönümlenmeyen yay, basit harmonik hareket yapar. İki nokta arasındaki periyodik yer değiştirme ile ivmesi değişen hareketlere basit harmonik hareket denir. Bu periyodik hareket bir tepki ile başlar fakat burada canlılıkta gördüğümüz organizasyon var mıdır, iki olgu karşılaştırılabilir mi?

Ayrıca dönemsel değişen yıldızlar da vardır. Parlaklıklarında dönemsel değişimler meydana gelir fakat bu değişime sebebiyet veren olgular da her yıldız için farklı olabilir.

Soruna basit harmonik hareket yapan cisimler örnek olarak verilebilir. Fakat canlı ve cansız oluşumların "tepkileri" karşılaştırılabilir mi; her iki tepki özdeş kabul edilip, canlılıktaki tepki cansız "oluşumlarda" aranabilir mi bilemiyorum.

0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Kendi Başınızayken Boğulursanız Ne Yapmalısınız?
Kendi Başınızayken Boğulursanız Ne Yapmalısınız?
"Last of Us", Sandığımızdan Gerçek Olabilir mi?
Oppenheimer: Ben Şimdi, Dünyaların Yok Edicisi Olan Ölüm Oldum!
Oppenheimer: Ben Şimdi, Dünyaların Yok Edicisi Olan Ölüm Oldum!
Mikrodalga Fırın, Yemekleri Nasıl Isıtır?
Mikrodalga Fırın, Yemekleri Nasıl Isıtır?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close