Puan Ver
6
Puan Ver

Canlının terlemesi bir savunma mekanizması olabilir mi?

Her insanın derisinden havaya karışan bir kokusu vardır. Bu koku her insana özgü bir özellik olarak farklı kokuları barındırır. Her insanın terlediğinde farklı koku yayması bir boşaltım yoluyken aynı zamanda da savunma mekanizmasının görevi midir?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Öncelikle doğada herkesin algılayabileceği bir kokuyu salmanın savunma mekanizması olduğunu düşünmüyorum.

Demek istediğim herkesin kendine özgü ter kokusunun bir önemi yoktur diğer canlılar tarafından algılanıp algılanmamasının bir önemi vardır.

Bildiğiniz gibi terleme dediğimiz olay vucut ısısını düzenlemek için üretilen bir sıvıdır(idrar yani)

terleme mekanizmasının savunma bakımından dezavantajlı bir durumdadır 

çünkü terleme mekanizması :

  • yalan söylediğimizde
  • gerginleştiğimizde  
  • sıcaktan harekete geçer ve yakınlardaki yırtıcılara yerinizi belirtecek bir sıvı salgılamaya başlarsınız 
  • Böyle düşünecek olursak terleme savunma mekanizmasından çok gps görevi görüyor.

Özetle terleme mekanizmasının doğada diğer yırtcılardan gizlenme açısından faydadan çok zararı vardır.

Favorilerime Ekle
4
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İnsan doğasının değiştirilemeyeceğini iddia edenler kaçıklardır. Onlara insan doğasının ne olduğunu sorun - cevap veremeyecekler!”
Larry Niven
Geri Bildirim Gönder