Puan Ver
4
Puan Ver

Canlıların çiftleşme zamanları ve sıklığı neden birbirinden farklıdır?

Doğayı gözlemlediğimizde pek çok canlının belirli çiftleşme zamanları vardır (örnek: kedilerin mart ayında çiftleşmesi) ama insan, maymun, at ve eşek gibi canlılar üreme dönemleri dışında cinsel dürtüyle hareket edip çiftleşebiliyor. Bunun sebebi nedir?

1
Anonim 4
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Evrimsel süreçte canlılar, çok çeşitli türleşmelere maruz kalmıştır.Bu türleşmeler sonucu aynı atadan gelen iki veya daha fazla tür çiftleşemeyecek kadar farklılaşır.Fiziksel bariyerlerin varlığında meydana gelen türleşmeler (Allopatrik Türleşme) coğrafi izolasyon, zorunlu göç, ekstrem veya optimal dışı durumlar gibi senaryolar sonucu en uygun hayatta kalma, üreme yöntem ve sezonlarını seçme eğilimine gitmiştir.Homo Saphiensler olarak en büyük silahımız olan zekamız ile geleceğe yönelik hayatta kalma beslenme ve en uygun yavru birey yetiştirme sezonlarımızı kendimiz seçebiliyoruz (Eskiden hayatta kalabilmeleri için yavru bireyler optimal sıcaklıklarda doğacak şekilde çiftleşme söz konusu olsa da günümüzde modern tıp ve teknoloji sayesinde bu geçerli değildir. ) . Şuan günümüzde çoğu canlı türünün (direk olarak gözlemlediğimiz) habitatları insan eli ile değiştirilmiş, yok edilmiş, evcilleştirme yöntemi ile farklılaştırılmış olmasının da getirdiği koşullar üreme potansiyellerinde ve sezonlarında değişiklik göstermektedir.

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Dünya büyülü bir yer değil. Dünya'yı en büyüleyici kılan gerçek tam olarak da bu!”
Sean Carroll
Geri Bildirim Gönder