Puan Ver
1
Puan Ver

Canlılarda süt üretimi nasıl olur?

Süt memelere gelinceye kadar hangi aşamalardan geçer? Beyin süt üret komutunu verdikten sonra vücutta ilk olarak ne gerçekleşiyor?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap
Kabul Edilen Cevap
Puan Ver
2
Puan Ver

Merhaba Leyla,

Süt yapımı hormonlar ve reflekslerin sonucu olur.Doğumdan hemen sonra değişen hormonal değişiklikler ile süt yapımı başlar.Beyinin hipofiz adı verilen bölgesinde prolaktin denen bir hormon salgılanır. Bu hormon memede süt oluşumunu sağlar.,Bebeğin her emişinde meme başı sinir uçları uyarılır. Beyine, sinirsel yolla iletilen mesajlar ile hipofiz bezinden prolaktin yapımı başlar. Kan dolaşımı ile prolaktin memeye ulaşarak süt yapımını başlatır.Meme kısmen salgı dokusu, kısmen destek ve yağ dokusundan oluşmuştur. Salgı dokusunda yapılan süt, ufak kanallar ve daha sonra ana toplayıcı kanallar boyunca meme ucuna ilerler. Kanallar, meme ucuna ulaşmadan önce daha da genişleyerek laktiferöz sinüsler şeklini alır.Meme ucunda pek çok sinir ucu bulunduğu için çok hassastır ve bu durum süt akışına yardım eder. Meme ucunun çevresinde areola adı verilen koyu renkli bir halka olup hafif kabarık durumda bulunur.

Ayrıca senin daha detaylı bilgiye ulaşabilmen için kaynağa Erciyes Üniversitesi'ne ait 22 sayfalık bir URL ekledim.

Umarım bir fikir sahibi olamana yardımcı olur,Görüşmek üzere.

Favorilerime Ekle
2

Kaynaklar

  1. Erciyes Üniversitesi http://hastaneler.erciyes.edu.tr/Content/files/pdf/emzirme_kitapcik.pdf
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Her insan için değişim ve denge arasında optimum bir oran vardır. Çok az değişim? Sıkılırsınız. Çok az denge? Panikler ve adaptasyon becerinizi yitirirsiniz.”
Larry Niven
Geri Bildirim Gönder