Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
4
Puan Ver

Canlılarda meme oluşumu nasıl olmuştur?

Birçok hayvanda, özellikle dişilerde yavruyu beslemek için memeler var. Bunlar nasıl evrimleşmiştir. Bununla ilgili bir bilgi var mı? Fosil izi veya herhangi bir şey.

1
Teşekkür
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
1 Cevap

Memeler yavruların enerji ihtiyacını karşılamak amaçlı memeliler sınıfında evrilmiş, ayırt edici bir özelliktir.Meme evrimini fosil kayıtlarında yumuşak doku olduğundan takip edemiyoruz.Fakat günümüz canlılarına bakarak birçok çıkarımda bulunabiliriz.Örneğin ornitorenk ve ekidne. Bu hayvanlar antik memeliler gibi birçok sürüngen özelliği yanında memeli özelliği de gösterir.Bu bakımdan tam bir arageçiş formudur.Ornitorenk ve ekidnelerin memelerine baktığımızda diğer özellikleri gibi bunlarda plesantalı memelilere göre ilkeldir.Süt hayvanın kürkünden sızar ve diğer memelilerde görülen meme ucu bulunmaz.Bu hayvanlar bu bakımdan bize meme evriminin ilk aşamları hakkında bilgi verebilir.

Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

  1. Ornitorenk
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Ben evrime inanmıyorum. Profesör olan sizler de inanmıyorsunuz. İnançlar, şahsi fikirlerdir. Evrim, şahsi bir fikir değildir!”
Eugenie C. Scott
Geri Bildirim Gönder