Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Canlı, Tanrı'yı doğuştan mı yoksa sonradan mı öğrenir?

Canlı Tanrı'yı doğuştan mı, sonradan mı öğrenir. Örneğin insanın inanç duygusunu ta bebeklikten anlayabilir miyiz, böyle bir bilimsel çalışma oldu mu?
332 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Miray Eyüpoğlu
Üye

Tanrı'yı veya herhangi bir dini doğuştan öğrenemezsin. Şey olabilir, mantığın bir yaratılışçının olması gerektiğini düşünüp böyle inanabilir bu ayrı konu, ama doğmadan önce Tanrı'nın var olup olmadığını öğrenemezsin. Zaten ailen Müslüman ise, sende (yüksek ihtimal) Müslüman olursun. Düşük ihtimal olan diğer çevresel faktörler ile farklı bir dine bağlanırsın, o da ayrı bir konu. Bazı yaratılışçılar "Bebekken de Tanrı'nın var olduğunu biliyordunuz" diyebilir ama bebekken din gibi soyut şeyleri anlamak zaten imkansıza yakındır. Yani kısaca, hayır kimse doğuştan Tanrı'yı bilmiyordu, dinimiz ve inandığımız Tanrı çevremizin bize aşıladığı düşüncedir. Sağlıkla kalın.

5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Moderatör Uyarısı
Kural İhlali 1 moderatör tarafından eklendi
Uygun unvan giriniz.
0
Supra Mario
Supra Mario
3,893 UP
Orhun yazıtlarının çevresinde otlayan bir keçiyim

Birçok insan, tanrıya inanmanın doğuştan var olan bir içgüdü veya insan doğasının bir parçası olduğunu savunur. Bu görüşe göre, insanlar doğuştan bir ilahiyat veya ruhani boyuta yönelik bir bilince veya arayışa sahiptir. Tanrıya inanma eğilimi, insanların düşünce yapıları, duygusal ihtiyaçları ve sosyal etkileşimleri gibi faktörlerle şekillenebilir.

Diğer bir görüşe göre ise tanrıya inanma veya tanrıyı öğrenme süreci sonradan kazanılan bir bilgi veya deneyimle gerçekleşir. Bu görüşe göre, insanlar çevrelerindeki kültürel ve sosyal etkileşimlerden, dinî öğretilerden veya kişisel deneyimlerden yola çıkarak tanrıya yönelik bir inanca sahip olabilirler.

Sonuç olarak, canlıların tanrıyı doğuştan mı yoksa sonradan mı öğrendiği konusu kişiden kişiye değişebilir ve inanç sistemlerine, kültürel etkilere ve kişisel deneyimlere bağlı olarak farklılık gösterebilir. Her bireyin tanrı kavramını anlama ve inanç geliştirme süreci kişisel ve karmaşık bir yolculuktur.

Tüm Reklamları Kapat

4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close