Puan Ver
0
Puan Ver

Çanak antenlerimiz televizyon uydusunu nasıl sürekli görebiliyor?

Dünya yörüngesine oturtulan uydular sürekli bir serbest düşüş içinde ve dünya etrafında dönmekteler. Bu durumda uydu dünyanın öbür tarafına geçince sinyal nasıl kaybolmuyor?

2
Erhan Yokuş 0
2 Cevap

Bu tür uydular GEO (geosynchronous orbits) yörüngelerindedirler. GEO'daki uyduların özel bir dönme hızları vardır ve bu hız dünyanın kendi etrafında dönme hızına eşittirdir. Yani dünyaya göre sabittirler.

3
Haberleşme ve gözlem uyduları gibi uydular, dünyayla aynı periyotta dönerler. Kısaca dünyaya göre belirli bir noktada sabittirler. Güneşten gelen patlamalarla yörüngeleri az miktarda değişse de, üzerlerinde bulunan ateşleyicilerle kendi yörüngelerine tekrar oturabilirler. Kısaca aslında biz çanak antenimizi tam da uyduya göre ayarlıyoruz :)
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Biyoloji, Dünya'nın ve üzerindeki tüm yaşamın tarihidir. Geçmişi, bugünü, geleceğidir.”
Rachel Carson
Geri Bildirim Gönder