Puan Ver
0
Puan Ver

Can nedir? Nerededir?

Yaşıyoruz , bir canımız var diyoruz. Fakat bu can hakkında tek bildiğimiz işlevleri , yapabildikleri , yapabilecekleri , yaptıkları , yapıyor oldukları. Fakat nerede bu can? Diye bir soru sorunca neden yanıt alamıyoruz? Ben çevreme sorduğumda şu tür yanıtlar aldım. Beyin,vücut ,ruh ,sen. Can nerede?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
Reklam
Reklam
1 Cevap

Öncelikle kelimenin anlamına bakalım,

Can, yaşayan varlıkların yaşamasını sağladığına ve ölümle varlıktan ayrıldığına inanılan madde dışı varlık, özellikle insan ve hayvanlarda yaşam tözü, yaşam ilkesi. Buradan kelimenin gerçek anlamını ele alınca bunun metafiziksel bir kavram olup, duyu organları ile gözlemlenebilmesinin imkansız olduğunu anlıyoruz. Tıpkı ruh gibi, ki bu kelimenin çoğu kullanımı deyim şeklindedir. Yani ortada can adı verdiğimiz herhangi bir organ,sistem, doku veya hücre mevcut değil.

Favorilerime Ekle
0

Kaynaklar

  1. TDK
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Benim için Evren'i anlamak, bir sanrıda ısrarcı olmaktan çok daha iyidir. O sanrı ne kadar rahatlatıcı ve tatmin edici olursa olsun...”
Carl Sagan
Geri Bildirim Gönder