Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Çakra ve biyoenerji bilimsel midir?

Çakra açma, enerjiyi dönüştürebilme, beyinden yayılan alfa beta dalgalarının olayları değiştirebilmesi bilimsel midir, değilse gerçekleri nedir

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Merhabalar,

Öncelikle çakranın ne demek olduğuna bakalım.Doğu ve batı kadim kitaplarında anlatılanlara göre,bedenimize enerji taşıyan temel sisteme çakra sistemi,bedenimizdeki her bir temel enerji noktasına çakra denir.Peki bu kadim kitaplarda çokça bahsedilen çakra denilen bu olgu gerçek midir ?

Çakranın varlığı bilimsel olarak deneyleri yapılmasına rağmen kanıtlanamamıştır.Bilimin gereği gözlemlenemeyen kanıtlanamayan hiçbir şey gerçek değildir.Bu yüzden gerçek olmadığını söyleyebiliriz.Ayrıca bir bilim sever olarak kanıtlanamayan hiçbir şeye inanmamanızı tavsiye ederim :)

Beyinden yayılan alpha beta dalgaları,çakranın aksine bilimsel olarak kanıtlanmıştır.Bu dalgalar boylarına ve boyuna bağlı olarak enerjilerine göre isimlendilirler.Alpha gama beta gibi birçok türü bulunmaktadır.Ancak biyoenerji olarak bahsettiğiniz prokinezi telekinezi ve benzeri hiçbir şey bilimde yer almaz.Doğal olarak bunlar yalnızca bilimsel olmayan hurafelerden ibarettir :))

Teşekkür
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilim, bilgi ile cehalet arasındaki cephede çalışır. Bilmediğimiz şeyler olduğunu kabul etmekten korkmayız. Bunda utanılacak bir şey yok. Utanılması gereken, tüm cevaplara sahipmişiz gibi davranmaktır.”
Neil deGrasse Tyson
Geri Bildirim Gönder