Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
2

Büyük yok oluşların başlama nedenleri ne?

Uzmanlara göre Dünya'da 6. büyük kitlesel yok oluş başladı. Peki böylesine Büyük yok oluşların başlama nedenleri ne? Özellikle 6. kitlesel yok oluşu soruyorum.
214 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Tugberk Kaynak
Araştırmacı

Merhabalar

Kitlesel yokoluşların gerçekten nasıl başladıklarına dair elimizde net bir veri bulunmamaktadır. Sebebi bilinen en erken kitlesel yokoluşun dahil günümüzden on milyonlarca yıl öncesine dayanmasıdır. Bu süreç içerisinde karalar, canlılar, su ve hatta atmosfer bile evrimleşmeye devam etmiş ve bugüne ulaşmıştır. Yani soluduğumuz atmosfer, yaşadığımız kıtalar ve çevremizdeki canlılar kitlesel yokoluş zamanıyla kıyaslandığında o kadar da yaşlı şeyler değildir. Dolayısıyla bugünkü bilgilerimizle ve bugünkü gördüğümüz Dünyayla o zamanlardaki kitlesel yokoluşların sebeplerini net olarak aydınlatmamız mümkün değildir. Yine de canlı türlerin çeşitliliğindeki negatif yönde ani değişimler yani azalışlar olarak bildiğimiz kitlesel yokoluşların nedenleri hakkında çeşitli tahminler mevcuttur. Örnek vermek gerekirse Dünya'nın yaşadığı en büyük kitlesel yokoluş olan Permiyen - Triyas kitlesel yokoluşunda tüm deniz türlerinin %96'sının ve karalardaki omurgalı türlerinin ise %70'inin tükenmesine yol açmıştır. Bu yokoluşun sebebi olarak da ,meteor çarpması, bazalt seli patlamaları gibi volkanik etkinlikler, okyanus tabanlarında felakete yol açan metan gazı salınımı sonucu canlı çeşitliliğinin azalması ve bunun sonucunda besin kıtlıklarının yaşanması gibi birçok tez ortaya atılmıştır.Buradan çıkarılacak bir diğer sonuç da kitlesel yokoluşların sadece bir sebebi olmadığıdır. Toparlamak gerekirse bugünkü Dünya düşünüldüğünde ilk sorunuza net bir cevap vememiz mümkün gözükmemektedir.

Tüm Reklamları Kapat

Peki gelelim 6. Kitlesel Yokoluşa bunu niçin yaşıyoruz? Bu yokoluşun asıl sorumlusunu ortaya çıkarmak bu kadar dinamik bir Dünya'da kolay gözükmemektedir. Ancak birkaçına göz atmakta yarar var.

1) Hızla çoğalan insan nüfusu

Tüm Reklamları Kapat

1900'lü yılların başına kabaca bakılacak olursa Dünya nüfusu yaklaşık 2 milyar kadardı. 1 asır sonrasında 2000 itibariyle nüfus 7 milyara inanılmaz ivmelerle fırmaladı. Bu da besin kaynaklarını azalttı doğal yaşam alanlarının tahrip olmasına sebep oldu. Sonuç olarak önümüzdeki yüzyılları da kapsayacak ve bildiğimiz birçok türün neslinin tükenmesine yol açacak bir kitlesel yokoluş tehlikesiyle karşı karşıyayız.

2) Ani iklim değişiklikleri, Küresel Isınma

Eskisi kadar periyodik iklim şartlarına sahip olmadığımız bir gerçek. Artık yazlar daha kurak, kışlar daha dondurucu geçiyor desek yeridir. Küresel ısınmayla birlikte iklim olayları da iyice bozuldu. Örnek vermek gerekirse 2019-2020 Avustralya Yangınının bu kadar uzun soluklu geçmesinin nedenleri arasında değişen iklim koşulları başı çekiyordu. Sadece Avustralya yangının da bile çeşitli hayvan türlerinden 1.1 milyar canlı telef oldu. 8 milyon hektarlık doğal yaşam alanı içindeki çeşitli bitki türleriyle birlikte yok oldu.

3) Pandemi

İnsanın bu kadar etkili olduğu bir süreçte pandemi durumu hızlandırdı mı yoksa yavaşlattı mı anlamak güç ancak günümüzdeki pandemiyle birlikte geçtiğimiz yüzyıl içindeki pandemiler başta insan olmak üzere canlı nüfusundan milyonları azalttı. İçinde bulunduğumuz pandemi koşullarının ne kadar süreceğini bilmediğimizi de hesaba katacak olursak içinde bulunduğumuz pandemi dolayısıyla milyonlarca canlının önümüzdeki yıllarda tehlike altında olacağını tahmin etmemiz zor olmaz.

Bilimle kalın!

3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Evrendeki Gizli Üst Boyutlar Nerede?
Evrendeki Gizli Üst Boyutlar Nerede?
Kediniz Sizi Nasıl Seks Makinasına Çeviriyor?
Kediniz Sizi Nasıl Seks Makinasına Çeviriyor?
Interstellar'daki Karadelik, Neden Gerçeğine Benzemiyor?
Interstellar'daki Karadelik, Neden Gerçeğine Benzemiyor?
İlk Defa Ne Zaman Giysi Giydik?
İlk Defa Ne Zaman Giysi Giydik?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close