Sorulara Dön
0
Fizik & Kuantum

Büyük patlamadan öncesini anlayabilmek mümkün mü?

Benim bildiğim, zaman big bangle oluştu o zaman big bangden önce demek kendiyle çelişir.(Fizik bilgim çok kısıtlı su an sadece öğrenmek için soruyorum yani savunmuyorum) Sonuç olarak big bangden öncesi için bir boyutu yok etmek gibi bir şey gerekmez mi? Yani ben 3 boyutla yasayacam demek gibi bir şey ya da enim boyum olsun yükseklik olmasın

1
Anonim 0
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Zamanın olabilmesi için mekan ve hareket gereklidir. Big Bang de mekanı ve hareketi yani entropiyi oluşturmuştur. Entropi,evrende olan ve tersine çevrilemeyen sürekli değişim,farklılaşma,bozunum,yıkım ve dağılmadır. Yani kısaca hep bir düzensizliğe,kaosa ve rastgeleliğe gidiştir. Biz bunu dışarıdan evrende gerçekleşen olaylar olarak görürüz, ve bu olayları zihnimizde ardı ardına koyarak sıraya sokarız buna da zaman deriz(benim subjektif zaman tanımım budur). Peki zamanı big bang oluşturduysa bıg bang den öncesi demek mantıklı olur mu ? Bence olmaz çünkü, bir olayın(big bang) sonucunu(zaman) o olayın öncesinden(öncesi derken yine zamanı kullanıyoruz zaten çelişki burada ortaya çıkıyor) bahsetmek için kullanırsak bu MANTIKSIZ bir düşünce olur. Bu sen doğmadan önce senin nasıl bir insan olduğunu öğrenmeye çalışmak gibidir, tabi bunun kadar basit değil çünkü konu zaman olunca,sorudaki zarf tamlayıcısı ile sorulan şey aynı oluyor,bu biraz karışık gelebilir.Ama bence bu durum mantıkta "üçüncü durumun olanaksızlığı" ilkesi ile çeliştiği için mantıksız. Bu ilkeye göre bir şey ya doğrudur ya da yanlış ikisi aynı anda olamaz, yani bir şey kendisinden başka bir şeyi aynı anda olamaz.Dolayısıyla Big Bang ile oluşan zaman Big Bang den öncesini sorgulamak için kullanıldığında, o zaman bıg bang ile oluşan zamanla aynı olmuyor yani, kendisinin olmadığı bir durumu kendisi ile sorgulamak oluyor bu da mantıken olanaksız.Tabi bu mevcut zaman tanımımıza göre böyle belki Bıg Bang de bir olayın sonucudur ve zamanın bir süreci haline gelir,ama bu bizi ondan önce ne vardı,ondan da önce ne vardı gibi sonsuz bir soruya götürüyor,sonsuzlukta bence insan zihninin zaman,hiçlik,varlık gibi henüz anlayıp kavrayamadığı yalnızca fizik ve matematikte kullanmaya çalıştığı zor bir kavramdır. Özetle bu sorgu mantıksız,çelişkili ve henüz kavrayamadığımız kavramlar ile ilişkili bir sorgu. Cevaplaması zor bir konuydu umarım kafanda bir kaç şey oturmuştur.

0
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et