Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Sadık Berk Evren
Üye
1

Büyük Patlama doğrulanmış bir gerçek mi?

Big Bang, bilim tarafından ne kadar kabul görmekte ve bu teori için sunulan kanıtlar neler?
365 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Görkem Öge
Kozmoloji meraklısı.

Sorunuzda, sıkça karşılaşılan bir kavram karmaşası var. Kullandığınız "doğrulanmış" ve "gerçek" kelimeleri, bilimsel bir çalışmada ya da bilimsel nitelikli bir makalede pek sık kullanılan kelimeler sayılmaz. Bunlar daha çok günlük hayata ait nitelemeler ve sorunuz bağlamında direk olarak bizi, "evet, büyük patlama doğrulanmış bir gerçek" şeklinde cevap vermeye itiyor. Ama aslında bilimsel yönteme ve bilim diline göre başka kelimeleri uygun görerek size cevap vermeyi tercih etmemiz gerekli.

Önce şunu söyleyelim: Büyük Patlama, tüm bilim dünyasının kabul ettiği bir kuram. Bu konuda şüphesi olan tek bir bilimsel nitelikli kurum, kuruluş görmedik. Bu kuramı çürütmeye çalışan bilimsel nitelikli bir yayın da yok bildiğimiz kadarı ile.

Büyük Patlama, Yaklaşık 13,8 milyar yıl önce meydana geldi. Büyük Patlama'nın varlığını ve zamanını, evrenin genişlemesine ve genişleme hızına bakarak bulduk. Bu çalışmanın içerisinde uzak gök cisimlerinin ışıklarının incelenmesi, kırmızıya kayma, ışık hızı, evrenin geniş ölçekte genişleme hızı, karanlık madde ve karanlık enerjinin etkileri gibi çok sayıda bileşenin etkisi var. Bunlara bakıldı, hepsi üzerine çok hassas hesaplamalar yapıldı ve büyük patlamanın varlığı ve 13,8 milyar yıl önce meydana geldiği bilgisine ulaşıldı. [1]

Tüm Reklamları Kapat

Kanıt da şu: Evren genişliyor. Ve evren, belirli bir noktadan başlayarak genişlemiş olmalı. Bu denge de evrenin tek bir noktadan başlamış olması gerekliliğini ortaya çıkarıyor.

Buraya kadarki sizin "gerçek" olarak isimlendirmeyi uygun gördüğünüz kısım. Ama bu "gerçeği", bir gerçek olarak görmeyenler olabilir. "Kim görmüş ki?" sorusunu ikna edici bulanların olduğunu biliyoruz. Çünkü bu gerçeğe ulaşma yolumuz detaylı açıklamalar gerektiriyor. İşte orası da kuram ya da eş anlamlısı teori olarak adlandırdığımız kısım. Ancak ciddi bir kalabalık "teori" kelimesini gördüğü anda onun her an değişmeye açık ve son derecede güvensiz bir bilgi olduğunu düşünüyor.

Bu anlamda size "evren var ve genişliyor. Bu gerçek" diyebilirim. Çünkü evrenin varlığını ve genişliyor oluşunu şu an deneyimleyebilirim. Ama büyük patlamayı ancak açıklayabilirim ve kuramlaştırabilirim. Bu sizin için "gerçek" kelimesine uyan bir cevap olur mu, bunu bilemiyorum. Bilimsel kelimeleri kullanırsak ortada bir şüphe yok. Ama sizin seçmeyi tercih ettiğiniz kelimeleri kullanırsak şüpheli. Çünkü "doğrulanmış"lık devam ediyor ve "gerçek"leri kimine göre ancak duyu organlarımızla tespit edebiliriz. Kuramlarla değil.

Umarım açıklayıcı olabilmişimdir. Sağlıcakla...

Kaynaklar

 1. wikipedia. Büyük Patlama. Alındığı Tarih: 13 Nisan 2022. Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close