Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Büyük çöküş teorisine göre kütleçekim baskın gelip herşey tekrardan içine çökecekse yani tekrar 'tekilliğe' dönecekse tekilliğe döndüğü an birdaha büyük patlama olur mu?

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
2 Cevap

En basit fizik kurallarına inersek enerji yoktan var edilemez yani evrendeki bütün maddenin ve enerjinin Big Bang ile ortaya çıktığını düşünürsek düz mantık ile daha büyük bir patlama olamaz ama evrendeki bütün enerjinin birleşmesi demek belkide bildiğimiz fizik kurallarının sonudur?

Teşekkür (1)
Paylaş
0

bu sorunuzun cevabı cyclic(döngüsel) model olarak geçmekte, evren sanki bir kalp gibi patla, genişle, dur daral, çök ve yeniden patla sıralaması ile gidiyor kabaca. fakat şorun şu ki evren gittikçe genişliyor (daha doğrusu galaksi kümelerinin arası açılıyor) ve üstelik bu genişlemenin hızı artıyor. bu durumda evreni içine çöktürecek kütle çekim kuvvetinin evreni genişletecek karanlık enerjiye baskın geleceğini gösteren bir gözlem yok.

bu arada döngüsel model için : https://science.sciencemag.org/content/296/5572/1436.abstract

Teşekkür (3)
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bizler, iki ayağı üzerine doğrulmuş maymunlarız; gökten inmiş melekler değil!”
Robert Ardrey
Geri Bildirim Gönder