Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
2

Bütün insanlar herhangi bir konuda becerilerinin potansiyeline ulaştığında bir birine eşit veya yakın mıdır?

Merhaba bir biriyle eşit sağlık durumuna sahip (engelli olma durumu ve doğuştan gelen hastalıkları kastediyorum), her insan herhangi bir konuda veya beceride eşit potansiyele mi (bir becerinin maksimum gelişimi) sahiptir?Yetenek bildiğim kadarıyla bir beceriyi hızlı edinmemizi sağlar potansiyeline ulaştığında çalışan biriyle eşitlenir mi?
475 görüntülenme
Bütün insanlar herhangi bir konuda becerilerinin potansiyeline ulaştığında bir birine eşit veya yakın mıdır?
Bütün insanlar herhangi bir konuda becerilerinin potansiyeline ulaştığında bir birine eşit veya yakın mıdır?
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Yusuf Altı
Yusuf Altı
7K UP
Okur

Her insanın zekası farklıdır, bu nedenle anlama ve öğrenme hızları-dereceleri de farklıdır.

Genetik zekaya etki edebilse de çevresel faktörler kadar etkili değildir. Bir bebek deneyimleyerek öğrenir, girişimcidir merak eder. Beyin gelişimi buna bağlıdır, kısaca beynini kullanır. Fakat bu gençlikte beynin gelişmeyeceği anlamına gelmez, sadece bebekliğe göre daha yavaştır. İşte burda önemli olan "deneyim" kavramı.

Bir birey ne kadar önceden bir alana yönelmeye başlarsa o alandaki kapasitesi o kadar artar. Çocuklugunda grafiklerle, sayılarla uğraşmış bir birey ile edebiyat ve dil ile uğraşmış bireyin sayısal kapasitesi aynı değildir. Bu yüzden potansiyelleri de farklıdır.

Tüm Reklamları Kapat

Fakat bu potansiyelin bir sınırı var mıdır bence hayır. Şu ana kadar beynine fazla bilgi almaktan dolmuş birisi duymadım.

Son olarak kullanılmayan beyin bölgesi de körelir, o yuzden kararı önceden vermek gerekir. Hedefi doğru seçmek önemlidir.

214 görüntülenme

Kaynaklar

 1. S. Tarlacı. Zekanın Kaynağı Genetik Midir.. (24 Ocak 2022). Alındığı Tarih: 24 Ocak 2022. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
 2. D. Eagleman. (2022). Canlı Devre.
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close