Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
0

Buna göre hangi elementten kaç gram artar?

Yardım edermisiniz bir kağıda yazarak analtırsanız çok iyi olur
1,810 görüntülenme
Buna göre hangi elementten kaç gram artar?
Buna göre hangi elementten kaç gram artar?
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Mutlu Çatık
Mutlu Çatık
34K UP
1. Nesil Yazar

Al kütlece %36 ise S kütlece %64 (100-36) olur. Yani 100 g bileşiğin 36 gramı Al ve 64 gramı S olur. 200 gram bileşik elde etmek için sayıları 2 ile çarparız ve şu şekilde bir oran buluruz: Al için 72 g (36*2) olur ve S için 128 g (64*2) olur. Sağlamasını da şöyle yapabiliriz: 72 g Al + 128 g S = 200 g Al2S3. Soruda başlangıçta eşit kütlelerde aldığını belirtiyor, demek ki Al ve S elementlerinden her birinden 128'er gram almış. S elementi 128 g - 128 g = 0'dır, yani S elementinden artmamış. Al elementi 128 g - 72 g = 56 g artmış. Yani 56 g Al artmış. Cevap B şıkkı.

530 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Ali Zengin
Ali Zengin
127K UP
Öğrenci-Okur

Burada kütlece birleşme oranına dikkat etmelisin. Al ve S elementlerinin birleşebilmesi için belli bir oran verilmiş yani %36.

100 gramın 36'sı Al'ye aitmiş. Bize sorunun son cümlesinde 200 gramlık bir bileşiğin oluştuğunu söylüyor. Aynı şekilde bu bileşik oluşmuşsa bu oranı sağlamalı. Yani 200 gramın %36 sı olan 72 sayısı Al elementinin kütlesidir. 200-72'den 128 gram da S elementine ait olmuş olur. Başlangıçta bu elementlerden eşit kütleli aldıklarına göre: Al ve S elementlerinden 128'er gram almışlar. (Neden 128'er gram? Çünkü en fazla kullanılana göre eşit kütlede alırsın.) ve bunun sonucunda oran nedeniyle S'nin hepsini kullanmışlar ama Al elementinden (oran nedeniyle) 72 kullanmışlar. Görüldüğü üzere Al elementi fazla kalmış.

Peki ne kadar? 128-72 kadar. Yani 56 gram.

Tüm Reklamları Kapat

Cevap el yazı ile açıklanıyor.
Cevap el yazı ile açıklanıyor.
228 görüntülenme
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close