Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Selami Soykış
Selami Soykış
1,195 UP
Üye
4

Bugün saat 12.00 öğlen vakti iken 6 ay sonra gece yarısı olması beklenmez mi?

Dünya kendi etrafında 1 tur dönünce güneş yörüngesinde ortalama 1/365 yol kat ediyor. bu da dünyanın her gün güneşe bakan yönünün bir miktar kayması anlamına geliyor. dünyanın uzaysal konumu 6 ay sonra bu saatlerde yine aynı olacak ancak güneşin ters tarafında kalacak. bu da günümüz öğle vaktini 6 ay sonrasının gece yarısı yapmayacak mı?
347 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ögetay Kayalı
Astrofizikçi | NASA/APOD | Rasyonalist

Çok güzel bir soru. Aslında kurduğunuz mantık doğru, fakat "6 ay" ile tanımladığımız kavram ortalığı karıştırmış. Astronomide iki tür gün kavramımız var. Birisi Dünya'nın kendi ekseni etrafındaki tam bir turunu tamamlama süresi, bu kavram Dünya'nın bu süreçte Güneş etrafındaki yörüngesinde yol alacağını hesaba katmıyor ve yaklaşık 23 saat 56 dakikaya karşılık geliyor (sidereal day). Diğer gün tanımı ise Güneş'i tekrar aynı konumda göreceğimiz süreye, yani 24 saate karşılık geliyor. Gündelik hayatta bunu kullanıyoruz.

Aradaki 4 dakikalık farkın nedeni, Dünya'nın kendi etrafı dönüşü sırasında aynı zamanda Güneş etrafındaki yörüngesinde de hareket etmiş olması. Dolayısıyla tam bir tur attığında, Güneş gökyüzünde artık aynı doğrultuda olmuyor, biraz daha dönmesi gerek. Bu fark da 4 dakikaya karşılık geliyor.

Tüm Reklamları Kapat

6 ay sonra (180 gün sonra) her gün 4 dakikalık farkı hesaba katacak olursak, 12 saatlik bir fark olduğunu görüyoruz. Yani sizin yaptığınız hesap, aslında sadece Dünya'nın dönüşünü hesaba katıyor (sidereal day), ama yanlışlıkla diğer gün/ay kavramını kullanıyorsunuz. Karışıklığın nedeni bu. Eğer sidereal ile hesap yapacak olursanız, hesabınız doğru olur. Fakat gündelik hayatta olmamasının nedeni, gündelik gün/ay tanımımızın farklı olması.

Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close