Puan Ver
3
Puan Ver

Bu sivrisinek benzeri uçan böcekler neden sürekli ışık için çıldırıyor nerede bir lamba orada böcek neden böyle?

1
Teşekkür Et
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Bazı böcek türlerinde fototaksi denilen bir fenomen mevcuttur.Bunu kısaca organizmanın ışığa verdiği tepki olarak vurgulayabiliriz.Fototaksi negatif fototaksi ve pozitif fototaksi olmak üzere ikiye ayrılıyor.Örneğin hamam böcekleri negatif fototaksi özelliğine sahiptirler yani ışığı açınca ışıktan kaçışırlar.Ancak sivrisinek gibi bazı canlılar pozitif fototaksi özelliğine sahiptir.Yani ışık kaynağının etrafında toplanırlar.

Teşekkür Et
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Özgürlüğün ne olduğunu bilmeyenler, onu talep edemezler.”
Johann Schubert
Geri Bildirim Gönder