Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Bu salgın neden çocukları etkilemiyor?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Virüs vücuda etkisini ACE2 denilen ve akciğerlerimizde bulunan reseptör üzerinden etki gösteriyor. Reseptör mekanizmasını da bir binaya girmek için kullanılan kapı gibi düşünebilirsiniz. Sizin kimlik kartınızı tanıyan bir kapı yoksa binaya giremezsiniz demek oluyor. Çocuklarda bu reseptör sayısı yaşlılara ve yetişkinlere göre çok daha az haliyle hastalık tablosu da görülmüyor ya da az görülüyor. Örnek verecek olursak bir binaya 150 giriş varken az miktarda virüs dahi risk teşkil edebili fakat aynı binanın 1 girişi varsa bu durum daha az olacaktır. En basit haliyle böyle düşünebiliriz.

Teşekkür (1)
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Profesyonel bir gerici, gerçek değişimin potansiyel kaldıracını hemen fark eder ve bundan nefret eder.”
Stephen Buranyi
Geri Bildirim Gönder