Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
2

Bu konuya yeni başlayanlar için kaynak öneriniz nelerdir?

Yazarlar, akademisyenler, Youtube kanalları (doğru dürüst yayın yapan), vs önerebilirseniz çok memnun olurum
378 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ömer Berke Öztürk
Kozmoloji okuyucusu

Zamanın Kısa Tarihi, Stephen Hawking ile başlayın, kitabın hepsi net şekilde anlaşılmayacaktır ama başlangıç için iyi bir kitap. Stephen Hawking'in Alfa yayınları çevirileri başarılı. Hawking başlangıç için ağır olabilir ama kesinlikle ufuk açıcı. Carl Sagan ve Michio Kaku da kesinlikle okunacaklar arasında olmalı. Ayrıca Brain Greene, Steven Weinberg ve Sean Carroll ilk etapta okunabilir.

Carl Sagan'ın Cosmos, ardından Neil de Grasse Tyson Cosmos: A Spacetime Odyssey, The Fabric of the Cosmos, How the Universe Works belgeselleri kesinlikle seyredilmeli.

Takibe almaya değer YouTube kanalları ise bence; Evrim Ağacı, Barış Özcan, Bebar Bilim, Gelecek Bilimde, Ayhan Tarakcı, Astrapera, Dr. Selçuk Topal, Veritasium, VideoFromSpace ve NASA.[1]

Tüm Reklamları Kapat

Kaynakları tüketirken bazı sorular aklımıza takılıyor ve bunların cevabını kitaplarda, belgesellerde bulamıyoruz. Bu soruların cevaplarına ulaşmak için Quora ve Evrim Ağacı gibi soru-cevap sitelerini kullanmaktan çekinmemek gerekiyor. Neredeyse her soruya uzman insanlardan cevaplar bulabilirsiniz.

Özetle önereceğim kitaplar: Stephen Hawking; Zamanın Kısa Tarihi, Büyük Sorulara Kısa Cevaplar, Kara Delikler. Carl Sagan; Broca'nın Beyni, Cosmos, Tanrının Kapısını Çalan Bilim. Michio Kaku; Paralel Dünyalar, Hiperuzay. Brian Greene; Evrenin Dokusu, Evrenin Zerafeti. Steven Weinberg; İlk Üç Dakika. Sean Carroll; Büyük Resim, Zamanın Kozmolojik Tarihi.

162 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Erkan Ceylan. Uzayı Konu Alan, Ufkunuzu Evrenin Sınırlarına Kadar Genişletecek 15 Muazzam Belgesel. Alındığı Tarih: 22 Şubat 2022. Alındığı Yer: https://onedio.com/ | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close