Sorulara Dön
0
Bilgisayar & Yazılım

Bu internete yüklediğimiz bilgiler veriler konuşmalar gönderiler nerelerde saklanıyor?

Bunların depolama büyüklüğü nedir?

2
Teşekkür
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Bu konuya bir örnek üzerinden gitmek istiyorum ki, bu Microsoft'un, Microsoft 365 ürün grubunun tüm tanıtım & lansman toplantılarında açıkça dile getirildi.

Mictosoft 365 programına katıldınız. Excel, Word, PPT, Access, yüzlerce mail, One Drive dosya saklama Bulut teknolojisi gibi birçok hizmeti içeren paketi aldınız.

Akşam eve gittiniz ve 3GB boyutundaki, bilgisayarınızın harddisk'inde bulunan dosyalarınızı One Drive'a yüklediniz ve internet olan her yerden bu dosyalara erişmeye başladınız. İyi de nerede duruyor bu dosyalar: Sunucularda.

Sunucular nerede? Bir çok yerde.

Microsoft şirketi, dünyanın belli başlı noktalarında bulunan sunucu merkezlerine sahiptir. Lokasyonlarının koordinatları tam olarak bildirilmese de, bir kaç tane farklı yerde var. Diyelim ki, bir sunucu merkezi (yani One Drive'a yüklediğiniz dosyaları saklayan bilgisayar diyelim) Hollanda'da olsun. Ve üzücü olarak Hollanda'da dev bir Tsunami sonucu Microsoft'un sunucuları kullanılamayacak derecede tahrip olsun. Korkmayın, sizin dosyalarınız gene güvende çünkü bu tarz durumlara karşı önlem olarak, dünyanın bir kaç farklı yerinde yedekleri mevcut.

Senaryoyu büyütelim: Dev bir meteor dünyaya çarptı ve tüm sunucular yok oldu. ( Muhtemelen sadece yok olan sunucular olmalayacak ama biz öyle düşünelim). Bütün veriler yok olur mu? Gene hayır. Hala, aşırı hassas verilerin korunması için Uzay istasyonlarında saklanan sunucular var. Gerçi, meteor çarptıktan sonra onu oradan alabilecek bir düzenek kalır mı, ayrı bir konu.

Sorunun cevabı: Dosyalar sunucularda saklanır. Bir sunucu, kutup dairesine yakın kurulmuş devasa bir data center, mecidiyeköy'de bir plazanın bodrum katı, sıradan bir PC bile olabilir.

117 görüntülenme
1
Teşekkür (2)
Paylaş
1

Kaynaklar

  • Baxtel. Microsoft Azure Locations. (28 Eylül 2021). Alındığı Tarih: 28 Eylül 2021. Alındığı Yer: Baxtel | Arşiv Bağlantısı

Merhaba, tam olarak internete yüklediğimiz veriler diyemeyiz, mesela diyelim ki, ÖRNEK.COM sitesine bir fotoğraf yükledik(upload) bu foto, o sitenin databasesine(veri tabanı) gider ve her seferinde server(sunucu) insanlara o fotoyu databasedan çağırarak, sorgulayarak gösterir. Yani, depolama büyüklüğü de, sitenin satın almış olduğu hosting hizmetine bağlı, database serverları farklı depolama alanına sahip oluyor. Umarım açıklayıcı olmuştur. Teşekkürler

128 görüntülenme
1
Teşekkür (2)
Paylaş
1

Kaynaklar

  • Unknown. (, 2021). Web.
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın