Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Emre Evrim
Emre Evrim
45K UP
Üye
0

Bu internete yüklediğimiz bilgiler veriler konuşmalar gönderiler nerelerde saklanıyor?

Bunların depolama büyüklüğü nedir?
577 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Faruk Sedef
Eski Microsoft 365 entegre uzmanı

Bu konuya bir örnek üzerinden gitmek istiyorum ki, bu Microsoft'un, Microsoft 365 ürün grubunun tüm tanıtım & lansman toplantılarında açıkça dile getirildi.

Mictosoft 365 programına katıldınız. Excel, Word, PPT, Access, yüzlerce mail, One Drive dosya saklama Bulut teknolojisi gibi birçok hizmeti içeren paketi aldınız.

Tüm Reklamları Kapat

Akşam eve gittiniz ve 3GB boyutundaki, bilgisayarınızın harddisk'inde bulunan dosyalarınızı One Drive'a yüklediniz ve internet olan her yerden bu dosyalara erişmeye başladınız. İyi de nerede duruyor bu dosyalar: Sunucularda.

Sunucular nerede? Bir çok yerde.

Tüm Reklamları Kapat

Microsoft şirketi, dünyanın belli başlı noktalarında bulunan sunucu merkezlerine sahiptir. Lokasyonlarının koordinatları tam olarak bildirilmese de, bir kaç tane farklı yerde var. Diyelim ki, bir sunucu merkezi (yani One Drive'a yüklediğiniz dosyaları saklayan bilgisayar diyelim) Hollanda'da olsun. Ve üzücü olarak Hollanda'da dev bir Tsunami sonucu Microsoft'un sunucuları kullanılamayacak derecede tahrip olsun. Korkmayın, sizin dosyalarınız gene güvende çünkü bu tarz durumlara karşı önlem olarak, dünyanın bir kaç farklı yerinde yedekleri mevcut.

Senaryoyu büyütelim: Dev bir meteor dünyaya çarptı ve tüm sunucular yok oldu. ( Muhtemelen sadece yok olan sunucular olmalayacak ama biz öyle düşünelim). Bütün veriler yok olur mu? Gene hayır. Hala, aşırı hassas verilerin korunması için Uzay istasyonlarında saklanan sunucular var. Gerçi, meteor çarptıktan sonra onu oradan alabilecek bir düzenek kalır mı, ayrı bir konu.

Sorunun cevabı: Dosyalar sunucularda saklanır. Bir sunucu, kutup dairesine yakın kurulmuş devasa bir data center, mecidiyeköy'de bir plazanın bodrum katı, sıradan bir PC bile olabilir.

149 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Baxtel. Microsoft Azure Locations. (28 Eylül 2021). Alındığı Tarih: 28 Eylül 2021. Alındığı Yer: Baxtel | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Nobrain Nopain
Nobrain Nopain
4,680 UP
Siber güvenlik danışmanı, Junior Python Developer

Merhaba, tam olarak internete yüklediğimiz veriler diyemeyiz, mesela diyelim ki, ÖRNEK.COM sitesine bir fotoğraf yükledik(upload) bu foto, o sitenin databasesine(veri tabanı) gider ve her seferinde server(sunucu) insanlara o fotoyu databasedan çağırarak, sorgulayarak gösterir. Yani, depolama büyüklüğü de, sitenin satın almış olduğu hosting hizmetine bağlı, database serverları farklı depolama alanına sahip oluyor. Umarım açıklayıcı olmuştur. Teşekkürler

161 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Unknown. (2021). Web.
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close