Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
0

Botanik ve ekoloji alanlarına ilginiz varsa biyoloji mi okumalısınız yoksa ziraat mi?

Çoğu biyoloji öğrencisi ve mezunu 'Ee botanik istiyorsan ziraat oku' önerisinde bulunuyor. İş olanaklarını anlatıyorlar ve çoğunun önerisi ziraat oluyor fakat ben pek emin değilim. İsteğim daha çok araştırmacı olarak çalışmak veya yüksek lisans gibi hedeflerim var. Konu hakkında yardımcı olursanız çok sevinirim.
816 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Muhsin Alperen Yılmaz
Biyoloji Öğrencisi

Merhabalar. Üniversite tercihlerinde B planım ziraat yazmaktı. Ziraat diyorum ama ziraat genel bir kavram. Bunun içerisine su ürünleri müh, peyzaj mimarlığı vs giriyor. Ancak işler istediğim gibi gitti ve A planı olan biyolojiye istediğim koşullarda ve şekilde girebildim. Temelde ikisi arasında dişe dokunur bir fark yok. Ziraat'te okursanız (tabii belli bölümlerde) yüksek lisansta vs. biyolojiden direkt olarak devam etme hakkınız var. Ancak burada kendinizi iyi tanımanız gerekiyor. Bir kere, ziraat okuyacağınız zaman siz bir "Fen fak." öğrencisi olmayacaksınız. Ziraat fakültesi öğrencisi olacaksınız. Bu ayrım açıkçası beni rahatsız etmişti. Bir diğer yandan ders programları önem arz ediyor. Ben botaniğe ilgiliysem tarım makinelerinin işleyişini merak etmek zorunda değilim. Ancak ders programlarında bu zorunlu tutulabiliyor ileri sınıflarda. Pandemi döneminde devletin de uyguladığı politikalar kapsamında ziraat fakültelerinin öneminin ve popülaritesinin arttığının farkındayım. Sıralamaların düşük olması dolayısıyla tercih sıralamalarında uygulanabilecek stratejilerin de farkındayım. Ancak bunların hiçbiri sizin ne istediğinizden önemli değil. Burada belirlemeniz gereken sadece ve sadece ne istediğinizi bilmeniz. Kendinizi yabancı hissettiğiniz hiçbir yerde uzun süre kalmanız tavsiye edilmez. Yine de aklınıza takılan bir sorunuz olursa profilimdeki e-mail adresinden sorabilirsiniz. Başarılar!

321 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close