Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Burcu Dal
Üye
3

Borderline kişilik bozukluğunu bilen ya da bu durumdan muzdarip olan kimseler var mı?

Arkadaşlar merhaba, Psikolojik bozukluklarla ilgili bilgisi olan, Borderline kişilik bozukluğunu bilen ya da bu durumdan müzdarip olan kimseler var mı aramızda? Ben bu borderline kişilik bozukluğuna sahip olduğumu düşünüyorum pek çok araştırma ve psikolog görüşmesi sonrası ancak kurtulamıyorum. Bir şey önerebilecek olan var mı?
5,886 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Ahmet İşçimen
Psikoloji Bölümü öğrencisi

DSM-5 'teki borderline kişilik bozukluğu belirtilerinin 5-6 tanesini gösteriyorsanız borderline teşhisi konması kuvvetle muhtemel. Kendilik bozukluklarının tedavisi bu alanda uzmanlaşmış terapistler tarafından verilen zor, sancılı ve maliyeti yüksek bir süreç. Bu süreç vakanın ağırlığına göre 6 ay ile 3 yıl arasında değişebiliyor. Yakında bu konu ile ilgili içerik paylaşmayı umut ediyorum. Takipte kalmanızı salık veririm.

837 görüntülenme
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Abuzer Kadayif
Bir Borderline hastası

Borderline genelde kadınların muzdarip olduğu ancak erkeklerde de görülen çok can sıkıcı bir rahatsızlıktır. Olmanızı değil olduğunuzu düşünmenizi dahi önermem. Bir borderline olarak bana bir çok antidepresan ve antipsikotik verilmesine rağmen sadece bir tek ilaç kendimi daha iyi hissettirdi ki bu ilaç da bir zamanlar kutusunda antipsikotik ama sonradan da antidepresan yazan serotonin inhibitörü bir ilaçtı. Adını vermek istemememin nedeni de, bu ilacı kafanıza göre gidip alarak kullanabileceğiniz endişesidir. Lütfen, konusunda deneyimli bir psikiyatrist ile görüşünüz. Eğer bir borderline iseniz zaten tanının konması uzun sürmeyecektir. :) muhtemelen bir kaç defa da akıl hastanesinde yatmak zorunda kalan bir nevrotik daha kazanmış olacaktır akıl hastalığı merkezlerimiz. Kolay teşhis konulabilen bir rahatsızlık değildir çünkü hastasına göre bir çok hastalığın bir arada görülebildiği ve bu sebeple tam bir teşhis konulmadan önce iyice değerlendirilmesi gereken bir rahatsızlıktır malesef. Yani hem bir şizofren, hem bir paranoyak hem bir manik depresif hastasını görebilir doktorlar karşılarında. Doktorların bile teşhiste zorlandığı bu tür bir kişilik bozukluğunu kendinizin teşhis edebileceğini kesinlikle düşünmenizi tavsiye etmem. Sorunlarımız yaşam standartlarımızı olumsuz etkiliyorsa bir psikiyatriste görünülmelidir. Psikolog değil ama, kesinlikle değil! Bir psikiyatrist olmalıdır doktor tercihi. Bir psikolog arkadaşımın bana, seneler seneler önce borderline tanısı konmasına rağmen yoğun sıkıntılı olduğum bir dönemimde ısrarla beni bipolar olarak değerlendirip bipolar ilâçlar vermesiyle, kendimi rahat hissettireceğime aksine resmen her an patlayacak ve sürekli durmadan şişen bir balon durumuna getirmişti. Herkese cevaben şunu belitmeliyim ki, bu tür rahatsızlıklar geçiştirilecek, dikkate alınmayacak rahatsızlıklar değillerdir. Kısa zamanda uzman bir PSİKİYATRİST e görünülmelidir.

576 görüntülenme
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Aziz Koç
Aziz Koç
30K UP
cahil

Eğer terapistler tarafından borderline tanısı almadıysanız sadece siz böyle düşünüyorsanız somatoform bozukluk da düşünüle bilir. Kendi kendinize teşhis koymayın lütfen. Bir uzmanla ilerleyin bu uzun bir süreçtir. Arkadaşımın bahsettiği 6 ay 3 ay gibi kesin bir tarih vermek doğru değil. Bu kişiden kişiye ve terapistin uyguladığı yönteme göre çok farklılık göstere bilir ve terapistinizin eğitime gitmeden önce dikkat edin lütfen psikoloji lisans ve psikoloji yüksek lisans yapmış olmasına özen gözteriniz.

785 görüntülenme
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Bu soru yeni cevap alımına kapatılmıştır. Tekrar açılana kadar lütfen diğer soruları ziyaret ediniz.
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close