Sorulara Dön
1
Psikoloji & Psikiyatri

Borderline kişilik bozukluğunu bilen ya da bu durumdan muzdarip olan kimseler var mı?

Arkadaşlar merhaba, psikolojik bozukluklarla ilgili bilgisi olan, borderline kişilik bozukluğunu bilen ya da bu durumdan müzdarip olan kimseler var mı aramızda? Ben bu borderline kişilik bozukluğuna sahip olduğumu düşünüyorum pek çok araştırma ve psikolog görüşmesi sonrası ancak kurtulamıyorum. Bir şey önerebilecek olan var mı?

3
530 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

Borderline genelde kadınların muzdarip olduğu ancak erkeklerde de görülen çok can sıkıcı bir rahatsızlıktır. Olmanızı değil olduğunuzu düşünmenizi dahi önermem. Bir borderline olarak bana bir çok antidepresan ve antipsikotik verilmesine rağmen sadece bir tek ilaç kendimi daha iyi hissettirdi ki bu ilaç da bir zamanlar kutusunda antipsikotik ama sonradan da antidepresan yazan serotonin inhibitörü bir ilaçtı. Adını vermek istemememin nedeni de, bu ilacı kafanıza göre gidip alarak kullanabileceğiniz endişesidir. Lütfen, konusunda deneyimli bir psikiyatrist ile görüşünüz. Eğer bir borderline iseniz zaten tanının konması uzun sürmeyecektir. :) muhtemelen bir kaç defa da akıl hastanesinde yatmak zorunda kalan bir nevrotik daha kazanmış olacaktır akıl hastalığı merkezlerimiz. Kolay teşhis konulabilen bir rahatsızlık değildir çünkü hastasına göre bir çok hastalığın bir arada görülebildiği ve bu sebeple tam bir teşhis konulmadan önce iyice değerlendirilmesi gereken bir rahatsızlıktır malesef. Yani hem bir şizofren, hem bir paranoyak hem bir manik depresif hastasını görebilir doktorlar karşılarında. Doktorların bile teşhiste zorlandığı bu tür bir kişilik bozukluğunu kendinizin teşhis edebileceğini kesinlikle düşünmenizi tavsiye etmem. Sorunlarımız yaşam standartlarımızı olumsuz etkiliyorsa bir psikiyatriste görünülmelidir. Psikolog değil ama, kesinlikle değil! Bir psikiyatrist olmalıdır doktor tercihi. Bir psikolog arkadaşımın bana, seneler seneler önce borderline tanısı konmasına rağmen yoğun sıkıntılı olduğum bir dönemimde ısrarla beni bipolar olarak değerlendirip bipolar ilâçlar vermesiyle, kendimi rahat hissettireceğime aksine resmen her an patlayacak ve sürekli durmadan şişen bir balon durumuna getirmişti. Herkese cevaben şunu belitmeliyim ki, bu tür rahatsızlıklar geçiştirilecek, dikkate alınmayacak rahatsızlıklar değillerdir. Kısa zamanda uzman bir PSİKİYATRİST e görünülmelidir.

185 görüntülenme
2
Teşekkür (2)
Paylaş
2

Eğer terapistler tarafından borderline tanısı almadıysanız sadece siz böyle düşünüyorsanız somatoform bozukluk da düşünüle bilir. Kendi kendinize teşhis koymayın lütfen. Bir uzmanla ilerleyin bu uzun bir süreçtir. Arkadaşımın bahsettiği 6 ay 3 ay gibi kesin bir tarih vermek doğru değil. Bu kişiden kişiye ve terapistin uyguladığı yönteme göre çok farklılık göstere bilir ve terapistinizin eğitime gitmeden önce dikkat edin lütfen psikoloji lisans ve psikoloji yüksek lisans yapmış olmasına özen gözteriniz.

418 görüntülenme
1
Teşekkür (1)
Paylaş
1

DSM-5 'teki borderline kişilik bozukluğu belirtilerinin 5-6 tanesini gösteriyorsanız borderline teşhisi konması kuvvetle muhtemel. Kendilik bozukluklarının tedavisi bu alanda uzmanlaşmış terapistler tarafından verilen zor, sancılı ve maliyeti yüksek bir süreç. Bu süreç vakanın ağırlığına göre 6 ay ile 3 yıl arasında değişebiliyor. Yakında bu konu ile ilgili içerik paylaşmayı umut ediyorum. Takipte kalmanızı salık veririm.

445 görüntülenme
1
Teşekkür (1)
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soru yeni cevap alımına kapatılmıştır. Tekrar açılana kadar lütfen diğer soruları ziyaret ediniz.
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın