Puan Ver
13
Puan Ver

Boğaziçi üniversitesinde fizik okumak nedir, ne değildir?

Boğaziçi üniversitesinde fizik öğrenimi dünya ile kıyaslayınca nasıldır? Mezunları üniversitede akademik kariyerine devam etmek isterse, ne gibi zorluklarla karşılaşabilir? En iyi ortalamadan birine sahip olmak isteyen birinin lisans hayatı genelde nasıl olur?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Mesele temel bilimlerde lisans eğitimi olunca, işlenilen müfredat açısından Türkiye'deki seçkin üniversitelerle Dünyanın geri kalanındaki üniversitelerin çok büyük bir farkının olmaması bir çok konuda olduğu gibi bu konuda da Türkiye'nin geri kaldığı gerçeğini değiştirmez.

Bulunduğu ülkenin toplumunun; sanat, soyut düşünce, özgürlük, bilimsel sorgulama yada bunların tam tersleri ile birlikte hataların ölümcül olduğu sınavlar ve düşünmeyi sığlaştıran ''yanıt odaklı'' eğitim gibi parametrelere bağlı olarak yetişmiş olması, ülkenin refahına olduğu gibi bilim kültürüne ve dolayısıyla da üniversitelerinin temel bilimlerdeki lisans eğitimine de etki eder.

Yani, hiç bir eğitimbilimsel karşılığı olmamakla birlikte kaliteli insan yetiştirmek üzerine kurulmamış bir sınav sisteminden gelerek girilen bir üniversite ile yurt dışındaki gibi adayları, akademik başarıları ile birlikte özel ilgi alanlarından ders dışı aktivitelerine, geleceğe dair hayallerinden katıldıkları sosyal sorumluluk projelerine kadar bir çok açıdan değerlendirip kabul eden bir üniversite hem eğitim açısından hem de diğer pek çok açıdan farklı olsa gerek.

Öyleyse kısaca denilebilir ki kendi yazdığı kitabı ders kitabı olarak okutan hocalardan ders almak, alanında Dünyanın en iyi akademisyenlerinin en son yaptığı çalışmaları deneme amaçlı öğrencilerine anlattığı dersleri içeren bir üniversitede okumakla; , Türkiye'nin en iyilerinde de olsa, Boğaziçi'nde okumak bir olmaz.

Okurken öğrenilen bilgiler ve kazanılan kültür aynı olamayacağı gibi Master ve PhD olanakları ve akademik camiadaki saygınlık da aynı olamaz.

Ancak, illa Türkiye'de okuyacağım deniliyorsa lisansüstü programlarda en çok yurt dışı bağlantısı olan üniversitelerden bir tanesi Boğaziçi Üniversitesidir.

En iyi ortalamaya gelince, dersler ne kadar ağır olursa olsun eğer tutkunuz Fizik ise Dünyanın neresinde okursanız okuyun, Fizik okumak sizin için Dünyada cennetti yaşamak demektir,(yurt dışı daha güzel bir cennet) tutkunuz, yoğunluğunuzdan şikayet etmenize engel olduğu gibi say ve gayretinizin karşılığını da almanız en nihayetinde kuvvetle muhtemel.

Yani lisans hayatı zor olur ama ne kadar zor olursa da o kadar da güzel olur, Fiziğe olan aşkınıza bağlı...

Favorilerime Ekle
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Yalnızca aptallar ve ölüler fikirlerini değiştirmezler. Aptallar değiştirmez, ölüler ise değiştiremez.”
John H. Patterson
Geri Bildirim Gönder