Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
2
Puan Ver

Bizim türümüz tek doğumda genel olarak bir yavru verirken, neden bir kedi tek doğumda genel olarak birden fazla yavru verir?

Evrimde bunun yeri yavru bireylerin yaşama olasılığı mıdır?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Vahşi doğada iç güdüsel olarak canlılar öncelikle yiyecek arar daha sonra barınacak bir yer arar ve bunlar eğer sağlanırsa sıra üreyip neslin devamına geçer. Yani neslin devamı çok önemlidir. Ancak doğada sağlıklı bir yavru meydana getirip birde onu (avcılardan) korumak çok zordur. Ve bir tane yavru meydana gelirse bu sefer o yavru elendiği anda neslin devamı sağlanamamış olur. Mesela senin de dediğin gibi kedileri ele alalım. Bir doğumda bir çok yavru verir çünkü neslini devam ettirmek ve sağlıklı bireyler meydana getirme şansını arttırmak için daha fazla yavru meydana getirir. Ancak insan için bu geçerli değildir. Çünkü vahşi doğada değiliz ve meydana gelen yavrularımızı koruyabiliriz. Koruyabildiğimiz halde çok sayıda yavru meydana getirmek daha fazla efor ve enerji tüketmek demektir. Bu yüzden yavrularımızı koruyabiliyorsak çok fazla yavru meydana getirmek daha fazla enerji ve efor sarf edeceğimiz için gereksizdir. Minimum enerji maksimum verimi sağlamak önemli bir husustur.

Teşekkür
Paylaş
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Biyolojiyle savaşamazsınız. Ancak orasından burasından kurallarını çekiştirebilirsiniz.”
David Brin
Geri Bildirim Gönder