Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Su İ
Su İ
2,666 UP
Üye
3

bizim dünyaya uyguladığımız kuvvet nedir?

dünya'nın bize uyguladığı kuvvete karşın biz de dünya'ya kuvvet uygular mıyız etki-tepki yasası kapsamında?
1,050 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Lüzumsuz Adam
Fizik öğrenicisi

Dünyanın bize uyguladığı kütle çekimine tepki kuvveti olarak biz de dünyayı kendimize doğru eşit bir kuvvetle çekeriz. Bu kuvvet bizim sağlam bir şekilde yerde duruyor olmamız ile sonuçlanırken dünyaya bizim uygulamış olduğumuz kuvvvet, dünya üzerinde gözle görülebilir bir etki yaratmaz. Buradaki temel nokta dünya ile ortalama bir insanın arasındaki kütle farkıdır. Dünyanın kütlesi yaklaşık 6x10^24 kg iken ortalama bir insanın kütlesinin -hesap kolaylığı için- 6x10^1 kg olduğunu var sayalım, yani 60 kg. Newton'un ikinci yasasına göre kuvvet kütle ile ters orantılı bir ivme yaratır. Yani Dünyanın insan üzerine uyguladığı kuvvet, insanın kütlesi küçük olduğundan, hissedilebilir bir ivme yaratırken (serbest düşme ivmesi); aynı büyüklükte olan, insanın dünyaya uyguladığı kuvvet, dünyanın kütlesi çok büyük olduğu için hissedilebilir bir ivme yaratmaz. Serbest düşme ivmesinin yaklaşık 10 m/s^2 olduğunu düşünürsek, insanın dünyaya uyguladığı kuvvetin dünya üzerinde yarattığı ivmenin 10^(-22) m/s^2 olduğu, yukarıda verilen kütlelerden hesaplanabilir. Yüksek bir yerden kendini serbest bırakan bir insan ilk saniyede yaklaşık 5m düşerken bu değer dünya için 5x10^(-23) m olacaktır, yani yaklaşık 12 gün sonra hidrojen atomundaki elektron proton arası mesafe kadar yer değiştirecektir dünya. Hemen hemen hiç!

308 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Mustafa Kemal
Mustafa Kemal
4,660 UP
Araştırmacı

Basit bir şekilde özetleyecek olursak, kütlesi olan her şeyin aynı zamanda çekim kuvveti vardır. Bu çekim, mesafeler uzaklaşınca zayıflar. Sen de Dünya'ya onun sana yaptığı gibi çekim uygularsın. Ancak Dünya senden çok daha ağır olduğu için, senin uyguladığın kuvvet Dünya'yı ciddi şekilde etkilemez.[1]

Biz Dünya yüzeyinde yürürken, Dünya bizi kendisine; biz de aynı şekilde kendimize çekeriz. Ancak biz Dünya kadar büyük kütleli olmadığımız için onu hareket ettiremeyiz. [2]

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. spaceplace.nasa.gov. What Is Gravity? | Nasa Space Place. Alındığı Yer: spaceplace.nasa.gov | Arşiv Bağlantısı
 2. www.qrg.northwestern.edu. What Is Gravity?. Alındığı Yer: www.qrg.northwestern.edu | Arşiv Bağlantısı
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close