Puan Ver
5
Puan Ver

Bizim boyutumuz dördüncü boyutun gölgesi midir?

Bir küp hayal edin küpün üstünden ışık vursun altından da beyaz bir kağıt olsun ,küpü düz tutup ışığı üstten vurduğumuzda küpün gölgesi kağıda kare olarak geçer. Yani ikinci boyut üçüncü boyutun gölgesi olur. Peki bizim boyutumuzda dördüncü boyutun gölgesi midir?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Öncelikle boyut kelimesinin anlamına değinmek istiyorum. Boyut bir uzayın ölçülebilir her bir büyüklüğüdür. Yani dördüncü boyut dediğiniz şey zamandır. Ve bizim boyutumuz bu ölçekte biraz anlamsız bir ifadedir. Çünkü 4 boyutlu bir uzay-zaman'da varlığımızı sürdürüyoruz. (Bu teknik konuya takılmadan edemedim kusura bakmayın)

Soruya geçersek sorudan kasıtın: "İçinde yaşadığımız 3 boyutlu uzay 4 boyutlu uzay-zamaniın bir kesiti midir?" olduğunu varsayıyorum. Gölge dediğimiz şey fiziksel bir olgu olmakla birlikte kesıt daha genel. Bu sorunun cevabı ise biz 3 boyutlu bir uzayda değil 4 boyutlu bir uzay zamanda yaşıyoruz ama her hangi bir andaki 3 boyutlu uzay bu uzay zamanın 3 boyutlu bir kesitidir diyebilirsiniz ama biraz zorlama olur çünkü içinde yaşadığımız uzayı tanımlarken 4 boyutlu demektense 3+1 boyutlu demeyi tercih ediyoruz zira zaman diğer boyutlardan yapısal olarak oldukça farklı.

Bu arada Supersimetrik modeller, M-Teori, Çeşitli Sicim kuramları gibi çok sayıda boyuta sahip uzayların 4 boyutlu kisitinde yaşadığımızı öngeren fizik kuramları mevcut olmakla birlikte bunların hiçbirini onaylayan bir gelişme olmadı. Bazı alt versiyonları yalanlanmış olsa da hala olabilirliğini sürdüren varyasyonları mevcut. Bunlar çeşitli alt özelliklerine bağlı olarak gerçekliğin aslında 10, 11 veya 26 boyutlu olduğunu iddia ediyor.

Favorilerime Ekle
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İnsanlar sürekli 'Bilim her şeyi bilmiyor!' deyip duruyor. E herhalde bilim her şeyi bilmediğini biliyor. Eğer her şeyi bilseydi, artık dururdu. Ama bilimin her şeyi bilmiyor oluşu, aradaki bilinmeyen boşlukları size en çekici gelen peri masalıyla, kafanıza göre doldurabileceğiniz anlamına gelmiyor.”
Dana O'Briain
Geri Bildirim Gönder