Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
0

Bize evrim teorisi yalandır ve ataizimdir diyen insanlara ispatlayıcı ve kanıtlar nitelikte genel ve kapsayıcı olarak ne cevap verebiliriz?

231 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Barış Kurt
Barış Kurt
66K UP
Akademisyenim

Evrim teorisi aslında ilk olarak islam bilgini ile başlamıştır diyen pek çok kaynak mevcut ve bu kaynaklar da bunun nedeni olarak İbn Miskeveyh'i gösterirler. Bu kişilere, evrimin aslında islamdan çıktığını söylesen de inanmayacaklardır. Başlangıç kaynağı olarak wikipedi linkini bırakıyorum[2] ancak bu konu hakkında geniş bir bilgi bulabilirsin. Ayrıcq bu sitede de bu konuda yayınlanmış bir makale var.[1] Onu da kaynağa ekledim.

Kaynaklar

 1. S. B. Köse, et al. İslam'ın Altın Çağında Evrim Teorisi: Müslüman Düşünürler, Doğadaki Evrim Yasasına Yönelik Neler Söyledi?. (25 Ocak 2017). Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
 2. tr.wikipedia.org. İbn_Miskeveyh. Alındığı Tarih: 16 Mayıs 2022. Alındığı Yer: tr.wikipedia.org | Arşiv Bağlantısı
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Görkem Öge
Kozmoloji meraklısı.

Size bunları söyleyen kişiler yüksek olasılıkla hiç bir cevaptan ikna olmaz. Ne derseniz deyin, hangi kanıtı gösterirseniz gösterin işe yaramaz. Çok kez denenmiştir.

Benim önerim herhangi bir cevap vermeyin. Cevap yerine tek bir soru sorun: Evrim teorisi üzerine hiç bilimsel bir kaynak okudunuz mu?

Bu kadar.

Tüm Reklamları Kapat

Yüksek olasılıkla okumamış olacaklardır ki gerçekten bilimsel bir kaynaktan tarafsızca evrimi okuyan mantıklı birinin evrimi ret etmesi pek olanaklı değil. Onlar okumadılar, araştırmadılar, düşünmediler ve özetle evrimin ne olduğunu aslında bilmiyorlar.

Yani o kişilere, "ne olduğunu bilmedikleri bir şeyi ret ettikleri" gerçeğini gösterin.

Evrimin ne olduğunu anlatmayın. Buna gerek yok. İsteyen okur, araştırır, öğrenir. Onlar zaten esas bunu yapmıyorlar. İstemiyorlar. Onların bunu istemesini sağlayamayız. Eğer istiyor da anlayamıyorlarsa da zaten evrim ateizmdir falan demezlerdi. Tarafsızca dinlerler ve anlamaya çalışırlardı.

Özetle... Yapmanızı önereceğim şey bu... Bilmedikleri, üzerine hiç güvenilir bir kaynak okumadıkları şeyi ret ettikleri gerçeğini onlara göstermek.

3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close