Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Berk Y.
Berk Y.
3,413 UP
Üye
6

Biyoloji ve Psikolojiye çok ilgim var ama nasıl başlayacağımı bilmiyorum. Nereden başlayabilirim?

Biyoloji ve Psikolojiye çok ilgim var fakat nereden ilk kez nasıl başlayacağımı bilmiyorum.
281 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Tolgahan Köylü
Üye

Bence Bu iki konuya da kitap okuyarak başlamalısın. Ama bu kitaplar hem senin yaşına ve bu bilim dallarında ilgilendiğin konuları tespit edip o konuyla ilgili kitaplar okumalısın. Ya da bu iki konuyu (biyoloji ve psikoloji) bilen bir kişiden bilgileri alman da en doğru karar olabilir. Veya bununla ilgilenen kurumların dergilerini okuyabilirsin.

Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Gökdeniz Sağlam
Araştırmacı Yazar

Bu alanda çeşitli YouTube videoları konuya alışman ve daha hızlı kavraman için önemli bir yer tutabilir. Özellikle Psikoloji alanında yapılan çeşitli deneyler ile konuya olan ilgin epeyce artıp devamında bu konularda daha detaylı araştırmalarda bulunabilirsin.

Kitaplar tabiki bu konuda en önemli etken ancak bilinçsiz şekilde seviyeni aşan kitaplar edinmen büyük hata olacaktır. Öncelikle genel internet okumaları ve özellikle video materyalları ile konulara alışıp akabinde okumaya başlaman senin için daha iyi olacaktır. Her gördüğün kitabı almaman gerekir, özellikle seviyene uygun okuması ve anlaşılması daha basit kitaplar ile temelini kurman gerekmektedir. Bu konuda İş Bankası Kültür yayınlarını tavsiye edebilirim genel okuyucuya hitap eden kitaplar ile anlatılan şeyleri rahatça kavrayabilirsin.

Eğer ki ben kitapla başlamaya hazırım diyorsan sana iki tane mutlaka okumalısın demek isteyeceğim önerim var.

Tüm Reklamları Kapat

 1. Davranış Bilimleri - Editör Mehmet Zencirkıran
 2. Dünyamızı Değiştiren 12 Hastalık - Irwın W. Sherman

Kaynaklar

 1. Irwın W. Sherman. Dünyamızı Değiştiren On İki Hastalık.
 2. Editör - Mehmet Zencirkıran. Davranış Bilimleri.
10
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close