Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
8
Puan Ver

Biyoloji okumak istiyorum ama puanım hacettepe, istanbul gibi iyi okullara yetmiyor üniversite adı çok mu önemli sakarya ktü gibi okullarda okunur mu?

1
191 görüntülenme
Teşekkür (5)
Hatırla
Takip (2)
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Merhabalar,

Öncelikle sizi yanlış yönlendirmek istemediğimi, sadece fikrimi belirttiğimi ifade etmek istiyorum. Ülkemizde eğitimin gittikçe vasıfsızlaştığına inanıyorum. Bireysel gelişimin önemi günden güne artıyor. Okunulan üniversitenin öneminin büyük olduğunu düşünüyorum. Sağladığı yurtdışı fırsatları, bireysel veya grupsal olarak çalışma olanakları, topluluk çeşitliliği, kongre ve sempozyum katılım olanağı gibi filtrelerin gözden geçirilmesi taraftarıyım. Diğer yandan üniversite tercihi yapacak öğrencilerden kimi bölüm odaklıyken kimi de üniversite odaklı oluyor. Kimi ise seçeceği bölümün üniversiteye nazaran önemine, gelişmişliğine bakıyor. 2 yıllık üniversite tecrübeme dayanarak, okunulan üniversitenin köklülüğü, dünya çapında bilinirliği, araştırma sayıları çok önemli. Ben ilk sene istediğim bölümü kazanamadığım için bir sene mezuna kaldım ve hem istediğim bölümü kazandım hem de güzel bir üniversite kazandığımı düşünüyorum. Tabii ki üniversiteden sonraki iş hayatı için çevreniz ve imkanlarınız çok önemli. Bu noktada yine üniversitenin olanakları ön plana çıkıyor. Benim tercihim her zaman iyi bir üniversiteden yana. Fakat eğer mezuna kalmak gibi bir imkanınız yoksa veya o psikolojiyi kaldıramayacağınızı düşünüyorsanız, iyi bir araştırma yapmanızı ve düşündüğünüz okulun ve bölümün mezunları, öğrencileriyle iletişime geçmenizi tavsiye ederim. Beklentileriniz karşılayacağını düşündüğünüz vakit adım atmanız kolaylaşacaktır. Bahsettiğim şeylerin tamamen kendi fikrim olduğunu ve kısa süreli bir tecrübeden ortaya çıktığını tekrar etmemde fayda olacağını düşünüyorum. Instagram url adresimi kaynağa bırakıyorum, sorunuz varsa ulaşabilirsiniz. Güzel bir kararla, güzel yerlere gelmeniz dileğiyle...

208 görüntülenme
Puan Ver
0
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
0

Kaynaklar

  1. Bireysel fikir
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Amaç, hiç kimsenin görmediği bir şeyi görmek değildir. Herkesin gördüğü bir şey hakkında, kimsenin henüz düşünmediği bir şeyi düşünebilmektir.”
Erwin Schrödinger