Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
8

biyoloji okumak istiyorum ama puanım hacettepe, istanbul gibi iyi okullara yetmiyor üniversite adı çok mu önemli sakarya ktü gibi okullarda okunur mu?

1,049 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Mustafa Morkoç
ODTÜ-psikoloji öğrencisi

Merhabalar,

Öncelikle sizi yanlış yönlendirmek istemediğimi, sadece fikrimi belirttiğimi ifade etmek istiyorum. Ülkemizde eğitimin gittikçe vasıfsızlaştığına inanıyorum. Bireysel gelişimin önemi günden güne artıyor. Okunulan üniversitenin öneminin büyük olduğunu düşünüyorum. Sağladığı yurtdışı fırsatları, bireysel veya grupsal olarak çalışma olanakları, topluluk çeşitliliği, kongre ve sempozyum katılım olanağı gibi filtrelerin gözden geçirilmesi taraftarıyım. Diğer yandan üniversite tercihi yapacak öğrencilerden kimi bölüm odaklıyken kimi de üniversite odaklı oluyor. Kimi ise seçeceği bölümün üniversiteye nazaran önemine, gelişmişliğine bakıyor. 2 yıllık üniversite tecrübeme dayanarak, okunulan üniversitenin köklülüğü, dünya çapında bilinirliği, araştırma sayıları çok önemli. Ben ilk sene istediğim bölümü kazanamadığım için bir sene mezuna kaldım ve hem istediğim bölümü kazandım hem de güzel bir üniversite kazandığımı düşünüyorum. Tabii ki üniversiteden sonraki iş hayatı için çevreniz ve imkanlarınız çok önemli. Bu noktada yine üniversitenin olanakları ön plana çıkıyor. Benim tercihim her zaman iyi bir üniversiteden yana. Fakat eğer mezuna kalmak gibi bir imkanınız yoksa veya o psikolojiyi kaldıramayacağınızı düşünüyorsanız, iyi bir araştırma yapmanızı ve düşündüğünüz okulun ve bölümün mezunları, öğrencileriyle iletişime geçmenizi tavsiye ederim. Beklentileriniz karşılayacağını düşündüğünüz vakit adım atmanız kolaylaşacaktır. Bahsettiğim şeylerin tamamen kendi fikrim olduğunu ve kısa süreli bir tecrübeden ortaya çıktığını tekrar etmemde fayda olacağını düşünüyorum. Instagram url adresimi kaynağa bırakıyorum, sorunuz varsa ulaşabilirsiniz. Güzel bir kararla, güzel yerlere gelmeniz dileğiyle...

Tüm Reklamları Kapat

303 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Bireysel Fikir. (30 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 30 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Kendi Başınızayken Boğulursanız Ne Yapmalısınız?
Kendi Başınızayken Boğulursanız Ne Yapmalısınız?
"Last of Us", Sandığımızdan Gerçek Olabilir mi?
Oppenheimer: Ben Şimdi, Dünyaların Yok Edicisi Olan Ölüm Oldum!
Oppenheimer: Ben Şimdi, Dünyaların Yok Edicisi Olan Ölüm Oldum!
Mikrodalga Fırın, Yemekleri Nasıl Isıtır?
Mikrodalga Fırın, Yemekleri Nasıl Isıtır?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close