Puan Ver
0
Puan Ver

Biyoloji ne kadar eskidir? İlk hangi dönemde kullanılmaya başlanılmıştır?

Biyolojik olayların mihenk taşı yani dönemini merak ediyorum.

2
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
2 Cevap

Biyolojinin; botanik, zooloji ve tıp gibi birçok dalı eskidir. Ancak, bunları tek bir kategori altında toplayan "biyoloji", ancak 19. yüzyılda ortaya çıkmıştır.

Biyoloji, bu kadar fazla konuyu kendi kapsamı altında topladığı için birçok dallara bölünmüştür. Organizma türüne göre bu bilimdalını bölen yöntem; bitkileri inceleyen botanik, Hayvanları inceleyen zooloji ve son olarak da mikroorganizmaları inceleyen mikrobiyolojiyi ana dallar olarak alır.

Favorilerime Ekle
1

Kaynaklar

  1. Biyoloji VPN’siz Wikipedia

Tıp olarak bakıldığında; tıbbın babaları

Hipokrat, MÖ 460

Galen, MS 130

İbn-i Sina, MS 980

Galen ibni sina ve hipokratin bir arada çizildiği bir görsel
Galen ibni sina ve hipokratin bir arada çizildiği bir görsel

Bu görsel tıbbın babalarını betimlemektedir. İlki Galen ortadaki İbni sina, avrupadaki bilinen ismi avicenna, ve Hipokrat yer almaktadır. İbni sina ortada çizilmiştir çünkü avrupada İbni sinanın kitapları uzun dönemler ders kitabı olarak okutulmuştur.

Galen Bergama’da, Hipokrat bir ege adasında, İbni Sina ise İran ve Türkiye de yaşamıştır.

Bilim tarihi ile ilgileniyorsan Cosmos belgeselini öneririm. :)

Favorilerime Ekle
0

Kaynaklar

  1. Vpn’siz viki Hipokrat
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Eğer haklı olduğunu biliyorsan, başkalarının ne düşündüğünü umursamazsın. Er ya da geç gerçekler ortaya çıkar.”
Barbara McClintock
Geri Bildirim Gönder